יוני 2008

מסתכלים בכוכבים: מערכת השמש השבוע

ב-4 ביולי יהיה כדור הארץ במרחק הגדול ביותר מהשמש. זו אינה טעות. אמנם חגגנו את תחילת הקיץ בשבוע הקודם, אך דווקא עתה כדור הארץ מצוי בנקודה הרחוקה ביותר מהשמש במסלולו.
יגאל פת-אל, אתר ynet
30/06/2008

נמצא קרח מים על פני המאדים

הנחתת "פניקס", החופרת בקרקע המאדים, מצאה קרח מים מתחת לפני הקרקע. הימצאות קרח מים בכוכב האדום מעלה את הסבירות לכך שבעבר היו בו מים, ואולי גם חיים.
ד"ר יגאל פת-אל, אתר ynet
23/06/2008

נתגלו שלושה כדורי ארץ ענקיים

כוכבי הלכת גדולים פי כמה מכדור הארץ והם מקיפים את כוכב השבת שלהם במהירות גבוהה בהרבה. הם רחוקים 42 שנות אור מאיתנו וניתן לדעת על קיומם רק באמצעות טלסקופ מיוחד, העושה שימוש בגלי רדיו.
רוייטרס, אתר ynet
17/06/2008

איה פלוטו? כבר אין כוכב כזה

לפני שנתיים נטל איגוד האסטרונומיה העולמי את התואר "כוכב לכת" מפלוטו. עתה הוא הופך לחלק מקבוצה של כוכבי לכת ננסיים שתיקרא "פלוטואידים".
ynet והסוכנויות
17/06/2008

לראשונה: מכונית המונעת ע"י מוליך-על

סומיטומו בנתה אב טיפוס של מכונית נוסעים חשמלית המונעת באמצעות מוליכי על בטמפרטורות גבוהות המקוררים ע"י מנוע חנקן נוזלי.
יעל פטר, אתר הידען,
15/06/2008

חלקיקים מדומים בעולם קוונטי

מאז שמטענו החשמלי של האלקטרון נמדד לראשונה, לפני כ-08 שנה, בידי הפיסיקאי האמריקאי רוברט מיליקאן, נחשב המטען הזה ליחידה הבסיסית, הקטנה ביותר, של מטען חשמלי. באחרונה התברר, שלמעשה קיימים סוגים שונים של חלקיקים מדומים אשר נושאים מטענים חשמליים הקטנים ממטען האלקטרון. לממצאים אלה עשויה להיות חשיבות רבה בדרך לפיתוח מחשבים קוונטיים.
"המכון",
15/06/2008

הקוונטים מתחממים ומתקררים

האם קצב המדידות עשוי להשפיע על התוצאה? למשל, האם ייתכן שחומו של חולה נקבע על-פי קצב מדידות החום שמבצע הרופא, כך שהחום עולה כאשר המדידות תכופות יותר, ויורד כאשר קצב המדידות פוחת? מתברר שזה בדיוק מה שקורה כאשר ה"חולה" הוא עצם קוונטי. תיאוריה חדשה שפיתחו פרופ' גרשון קוריצקי, ד"ר נועם ארז ותלמיד המחקר גורן גורדון, מהמחלקה לפיסיקה כימית במכון ויצמן למדע, יחד עם ד"ר מתיאס נסט מאוניברסיטת פוטסדם בגרמניה. המחקר פורסם באחרונה בכתב-העת המדעי Nature.
"המכון",
15/06/2008

מדע בין כוכבים

תצפית אקראית של לוויין המחקר "סוויפט" איפשרה באחרונה למדענים לצפות בפעם הראשונה בהתפוצצות כוכב בזמן אמיתי. תצפית ראשונית זו כבר מאפשרת הבנה טובה יותר של תופעת הכוכבים המתפוצצים, והיא מתוארת כ"אבן הרוזטה" לפיענוח התהליך כולו.
"המכון",
15/06/2008

כוכבי לכת, מזלות וחלליות בחג השבועות

שני אירועים יתרחשו השבוע בשמים: הראשון הוא ההתקבצות של הירח ומאדים, השני הוא מעבר של תחנת החלל ומעבורת החלל בשמי ישראל בשלושה לילות רצופים.
כל הפרטים בכתבה מאת ד"ר יגאל פת-אל ואמיר ברנט, אתר ynet
6/06/2008

מלחמה בחלל

סדרה של שלוש כתבות: מי מפחד מ"מלחמת הכוכבים"?, כל סוגי הנשק החללי, מה המכשולים העומדים בפני מעצמות הרוצות להשיג יכולת צבאית בחלל? מה הסכנות הצפויות לנו ממלחמה בחלל ואיך מונעים מלחמה כזו?
Scientific American, אתר ynet
5/06/2008