ספטמבר 2007

תאומים מתואמים

מציאות יש רק אחת. כך אומר ההיגיון. אבל תורת הקוונטים, התורה המדעית המוכחת ביותר, מאפשרת לכמה מציאויות סותרות להתקיים בעת ובעונה אחת. חברי קבוצת המחקר של פרופ' הייבלום נוכחו לדעת, כי במציאות הקוונטית, יכולותיהם של חלקיקים תאומים זהים מקבלות משמעות מפתיעה. פרטים בכתבה שלפניכם.
המכון, ספטמבר 2007.

איך מחפשים כוכבי-לכת קטנים דמויי-ארץ?

אחד התחומים ה"חמים" ביותר באסטרונומיה בשנים האחרונות הוא חיפוש כוכבי-לכת מחוץ למערכת השמש שלנו. בעבר הלא-רחוק, נחשבו האסטרונומים המחפשים כוכבי-לכת אלה להוזים וחולמים, אך עם התקדמות הטכנולוגיה, מתגלים עוד ועוד כוכבי-לכת המקיפים שמשות אחרות ורחוקים מאיתנו שנות אור רבות.
טל עינבר, מגזין גלילאו, אתר ynet
24/09/2007

סקירת ספר: ביוגרפיה של אייזיק ניוטון

כל השואף לקבל מושג בסיסי על הישגיו העיקריים של ניוטון וללמוד על תולדות חייו של גדול המדענים של כל הזמנים, יוכל להסתפק בספרו המהנה למדי והקל לקריאה של גליק. מי שירצה להבין את תורת ניוטון בהקשר היסטורי נאות, מן ההכרח שיטרח וייטול לידיו את יצירת המופת של ריצרד וסטפול.
מיקי אלעזר, מגזין "גלילאו", אתר ynet.
21/09/2007

חכמים גם בלילה- 24.9.2006

לילה של פעילות מדעית מיוחדת לקירוב המדע לציבור הרחב. הפעילות תתקיים באוניברסיאות, מוסדות המחקר ובמוזיאונים למדע. הפרוייקט הוא יוזמת האיחוד האירופי בשיתוף משרד המדע, התרבות והספורט והמוסדות המשתתפים. הכניסה חופשית.
21/09/2007

התגלתה טבעת כוכבים מסביב לגלקסיה M101

תמונה חדשה שצולמה בידי טלסקופ החלל המשותף ליפן ולאירופה הראו איזור עצום של יצירת כוכבים בשוליים החיצוניים של הגלקסיה M101. המדענים: מדובר בתופעה נדירה - לרוב נוצרים כוכבים חדשים סמוך למרכז הגלקסיה.
אבי בליזובסקי, אתר הידען.
12/09/2007

מדריך למתבונן בשמי ישראל בחודש ספטמבר

בשעות הערב של הסתיו שביל-החלב נגלה במלוא הדרו כשהוא חוצה את כיפת השמים מצפון לדרום, מקבוצת ברבור בצפון לכיוון קבוצת קשת, בדרום. חלק א'.
יגאל פת-אל, אתר ynet.
12/09/2007