אוגוסט 2007

איך הגיעה השמש למרכז מערכת השמש?

איך נוצרה השמש? מדוע השמש נמצאת דווקא במרכז כפי שהיא היום? מייקל יורה, אסטרופיזיקאי מאוניברסיטת קליפורניה, מסביר בקצרה.
Scientific American, אתר ynet.
31/08/2007

איך ניתן לקבוע זהות כימית של אטום באמצעות מיקרוסקופ?

צוות של פיזיקאים פיתח שיטה לקביעת "טביעת אצבע" אטומית באמצעות מיקרוסקופ כוח אטומי (AFM) שבכוחה לקבוע את זהותם הכימית של אטומים יחידים המצויים על גבי משטח המורכב מאטומים מסוגים שונים בערבוביה.
Scientific American, אתר ynet.
21/08/2007

מדענים: הצלחנו לשבור את מחסום מהירות האור

שני חוקרים גרמנים ערכו ניסוי, בו פוטונים שעברו מרחקים שונים הגיעו לגלאים בו זמנית, לטענתם הם הצליחו לעבור את מהירות האור.
מאת: אבי בליזובסקי, "הידען", אתר ynet.
19/08/2007

הריחן מן החלל

ברברה מורגן, המורה-אסטרונאוטית תביא עמה בשובה לכדור הארץ מיליוני זרעי ריחן (בזיליקום) שנחשפו לתנאי החלל ותספק אותם לתלמידים לצורך ביצוע ניסויים.
מאת: אבי בליזובסקי, אתר "הידען".
19/08/2007

מטר פרסאידים 2007: ההבטחה קוימה

קבוצת החוקרים של סוכנות החלל האירופית לחקר מטאורים ביצעו מדידות ותצפיות בכמה נקודות במטרה לקבוע את מסלולם של החלקיקים לפני פגישתם עם כדור הארץ, ללמוד את האפשריות הפיזיקאליות על ידי תיעוד האור שמופק מהאבק, ולבחון את ביצועיה של מצלמה פנורמית חדשה.
מאת: יריב זרביב, אתר "הידען".
16/08/2007

חלל: חוקרים מחפשים אחר החומר האפל המסתורי

ניסיונות ציד קודמים של החומר התיאורטי הזה הסתיימו בלא כלום, אך דבר זה לא מונע מכ-20 צוותי חוקרים לנסות לנבור במעמקי מכרות נטושים ופירי מנהרות להבהקים קצרים של החומר האפל.
איי פי ואבי בליזובסקי, אתר ynet.
15/08/2007

מטר המטאורים "פרסאידים"

בימים אלה חולף כדור הארץ דרך שובל אבק שנותר מזנבו של שביט. האבק חודר לאטמוספרה ומותיר שובלים מרהיבים הנקראים מטאורים ובלשון פשוטה "כוכבים נופלים".
המטר שיגיע לשיאו בלילה שבין ה-12.8.07 וה-13.8.07 יראה כמגיע מקבוצת פרסאוס ומכאן שם המטר – ה"פרסאידים".
12/08/2007

הכל בגלל אלקטרון קטן

ננו-אלקטרוניקה מצויה בתחום הפיזיקה המזוסקופית - התחום שבין הפיזיקה הקלאסית לבין הפיזיקה הקוונטית. הפיזיקה הקלאסית עוסקת בגופים גדולים - מגרגר חול ועד כוכבים וגלקסיות. הפיזיקה הקוונטית מתארת את התנהגותם של אטומים ומולקולות. בשנים האחרונות נמצאו שיטות לבניית מערכות בתחום הביניים, הכוללות מאות או אלפי אטומים ושגודלן נמדד בעשרות עד מאות ננומטרים. מערכות אלו מציגות תופעות מעניינות, שבעבר היה אפשר רק לשער את קיומן ולתאר אותן באופן תיאורטי. מערכת אחת כזאת היא "צוואר הבקבוק הקוונטי". יעל בלבן, סיינטיפיק אמריקאן.
3/08/2007

הפעלת שדות חשמליים בעוצמה נמוכה עשויה לעכב חלוקת תאים סרטניים

קבוצת מחקר בינלאומית, בראשותו של פרופסור יורם פלטי מהפקולטה לרפואה על שם רפפורט בטכניון, גילתה כי הפעלת שדות חשמליים משתנים בעלי תדר גבוה ועוצמה נמוכה מעכבת את חלוקתם של תאים סרטניים, ובאופן זה מאיטה את התפתחותם של גידולים סרטניים. "הטכניון", אתר "הידען".
2/08/2007