מתלבטים: קרינה וחומר

נתקלתם בשאלה בשיעורי הבית? קראתם משהו בספר הלימוד ואתם זקוקים לעזרה? קראתם משהו כאן באתר ואתם מבקשים עוד הבהרה? אתם רוצים המלצה לעוד ספר לימוד?
אתם מוזמנים לשאול על כל נושא הקשור ללימודי הנושא קרינה וחומר,  ואתם מוזמנים גם לענות לשאלות שנשאלו ע"י אחרים. המשיבים מתבקשים לציין האם הם מורים, תלמידים או אורחים.
התשובות בפורום זה יופיעו כלשונן, כפי שנכתבו. למערכת האתר אין כל אחריות על נכונות התשובות.

שימו לב: כותרת ההודעה מוגבלת באורכה. על הכותרת להיות תמציתית וקצרה.

הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות למחוק הודעה שנכתבה בצורה שאינה הולמת או הודעה שעלולה לפגוע באוכלוסיית משתמשי האתר.

לפני השימוש בפורום אתם מתבקשים לקרוא את "כללי השימוש בפורום".

הוסף נושא חדש
1992:4 עדי   | 15:12 8/06/2011
לעדי השואל יור   | 15:27 8/06/2011
עניתי על שאלה 3 במקום 4, שאלה 4: יור   | 18:43 8/06/2011
א3. האלקטרונים מואצים במתח גבוה מאוד, ופוגעים באנודה במהירות גבוהה, וחלק קטן מהאלקטרונים גורמים לפליטת הפוטונים האנרגטיים X. בתהליך כולו נוצר חום רב, משום ששאר ורוב האלקטרונים שלא יוצרים קרינה, מחממים את הקתודה. כדי שהשפופרת לא תישרף מהחום של ההתנגשויות, דואגים לקרר אותה.

ב1. האלקטרונים מתנגשים באטומי המטרה באנודה לאחר שהואצו. כאשר הם מתנגשים, הם מאטים, ומאבדים אנרגיה קינטית, שנפלטת כרצף של פוטונים.
ב2. איבוד האנרגיה הקינטית יכול להתבצע בשלבים ובצירופים שונים, ולכן ישנו רצף של אורכי גל שהפוטונים הנפלטים מהאנודה מקבלים.

ג1. אורך הגל הקצר ביותר משמעו הפוטון האנרגטי ביותר. פוטון זה מתקבל כאשר האלקטרון הפוגע באנודה מאבד את כל האנרגיה הקינטית שלו לטובת פוטון אחד בלבד => הפוטון הכי אנרגטי שיכול להיפלט.

ד1. המתח קטן יותר, האנרגיה המקסימלית של האלקטרון הפוגע קטנה יותר, לכן אורך הגל הקצר ביותר יהיה יותר גדול (הפוטון הכי אנרגטי יהיה פחות אנרגטי). ובאופן כללי, עוצמת הקרינה היחסית אמורה לקטון, באותה הצורה של הגרף.
תיקון: שורה 3 - הקתודה = האנודה. יור   | 18:45 8/06/2011
הוסף נושא חדש