מתלבטים: מכניקה

נתקלתם בשאלה בשיעורי הבית? קראתם משהו בספר הלימוד ואתם זקוקים לעזרה? קראתם משהו כאן באתר ואתם מבקשים עוד הבהרה? אתם רוצים המלצה לעוד ספר לימוד?
אתם מוזמנים לשאול על כל נושא הקשור ללימודי הנושא מכניקה,  ואתם מוזמנים גם לענות לשאלות שנשאלו ע"י אחרים. המשיבים מתבקשים לציין האם הם מורים, תלמידים או אורחים.
התשובות בפורום זה יופיעו כלשונן, כפי שנכתבו. למערכת האתר אין כל אחריות על נכונות התשובות.

שימו לב: כותרת ההודעה מוגבלת באורכה. על הכותרת להיות תמציתית וקצרה.

הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות למחוק הודעה שנכתבה בצורה שאינה הולמת או הודעה שעלולה לפגוע באוכלוסיית משתמשי האתר.

לפני השימוש בפורום אתם מתבקשים לקרוא את "כללי השימוש בפורום".

הוסף נושא חדש
חוט קשור לקפיץ, אשמח לתשובה מעדי רוזן שמעון בר כוכבא   | 01:33 14/03/2018
שלום, אני מתלבט לגבי העניין הבא. נניח שיש לנו מערכת מכנית שמורכבת בין היתר מחוט (חסר מסה) שמחובר לקפיץ.
למשל המערכת שבתמונה, בקישור הבא
http://www.chegg.com/homework-help/questions-and-answers/mass-m-connected-spring-stiffness-k-string-wrapping-around-rigid-pulley-radius-r-mass-mome-q18232550
לדעתי, לאורך כל התנועה של המערכת (אם למשל מותחים את המסה למטה, ומשחררים, ואז המערכת מבצעת תנודות) כוח המתיחות חייב להיות שווה לכוח שמפעיל הקפיץ, וזאת בגלל שאם נסתכל על נקודת החיבור בין הקפיץ לחוט, סכום הכוחות עליה חייב להיות אפס (אחרת לפי החוק השני של ניוטון תהיה לה תאוצה אינסופית).
לאורך תנועת המערכת, נקודת החיבור מאיצה (היא עושה תנודות הרמוניות עם המערכת), למרות שסכום הכוחות הוא אפס. אין בעיה עם זה, כי לפי החוק השני של ניוטון
F=ma, 0=0∗a
ואז a יכול להיות כל דבר, והחוק השני יתקיים.
לעומת זאת, לא יכול להיות שסכום הכוחות על נקודת החיבור הוא לא אפס, כי אז F (הכוח הכולל) על הגוף לא אפס, ובגלל שהמסה היא אפס, במשוואת החוק השני של ניוטון, a צריך להיות אינסופי, ותאוצה אינסופית היא לא פיסיקלית.

האם הניתוח שלי נכון?
הוסף נושא חדש