אוקטובר 2006

מיתוסים טכנולוגיים: מה הקשר למציאות?

מערכות הפעלה מורכבות וחוקי פיזיקה עלומים הם כר פורה למיתוסים ושמועות הקשורות למחשב האישי. המסך מקרין, חייבים לאחות קבצים ועוד. צורי שמר יצא לכסח כמה מיתוסים.
צורי שמר, זמן דיגיטלי, אתר ynet.
31/10/2006

באנו חושך לגרש: על פנסים מהדור החדש

הפנסים המיושנים, הכבדים וזוללי הסוללות מפנים את מקומם לטובת פנסים מהדור החדש. מישל דור בדק חמישה כאלה וחזר עם כמה הארות.
מישל דור, אתר ynet.
24/10/2006

ב-8 בנובמבר יעבור כוכב חמה על פני השמש

ביום רביעי, 8 בנובמבר, יחלוף כוכב חמה מלפני השמש. המעבר יתחיל בשעה 21:12 שעון ישראל ויארך כמעט 4 שעות. תצפית טובה על המעבר צפויה ביבשת אמריקה הצפונית והדרומית, הוואי, אוסטרליה ולאורך אגן האוקיאנוס השקט. הצופים באירופה אפריקה ומרבית אסיה יחמיצו את האירוע ויאלצו לצפות בו דרך האינטרנט.
אבי בליזובסקי, אתר הידען,
23/10/2006

איך נולד היקום? התמונה מתבהרת

שורה ארוכה של מחקרים שפכו אור על אחת מהשאלות המדעיות המסקרנות ביותר שעד כה נותרה בגדר תעלומה: כיצד נוצר היקום ומהם התהליכים שהביאו להיווצרותה של הפיזיקה כפי שאנו מכירים אותה כיום. כתבה אחרונה בסדרה.
ו' זייק ומ' ריורדן, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet.
15/10/2006

חפש את הביט

מחשבים קוונטיים רשומים ב"רשימת המבוקשים" של מדענים רבים. מחשבים כאלה יוכלו לבצע חישובים שאי-אפשר לבצעם במחשבים רגילים. אבל האמת היא, שאיש עדיין לא יודע האם אפשר לבנות, הלכה למעשה, מחשב קוונטי כתוצאה מההבדל המהותי בין ביטים של מחשב רגיל לבין ביטים קוונטיים. פרופ' עדי שטרן ותלמיד המחקר איתן גרוספלד, ממכון ויצמן למדע, יחד עם מדענים מאוניברסיטת הרווארד ומעבדות המחקר של "לוסנט", הציעו באחרונה דרך לבחון את אחת המערכות המועמדות לתפקיד הביט הקוונטי. "המכון",
15/10/2006

יקום נולד: בליל חלקיקים עתיר אנרגיה

התמונה הפיזיקלית שעולה מהניסויים ששיחזרו את הרגעים הראשונים של היקום היא עקבית ומפתיעה, ומלמדת רבות על עולם החומר. כתבה שניה בסדרה.
ו' זייק ומ' ריורדן, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet.
12/10/2006

פרס נובל בפיזיקה 2006 (ופרס האיגנובל)

פרס הנובל מוענק השנה לשני פיזיקאים
John C. Mather, George F. Smoot
על עבודתם בתחום האסטרופיזיקה.
גם השנה הוכרזו פרסי ה-Ig Nobel, הניתן על מחקרים מדעיים שקודם כל גורמים לנו לצחוק ורק אח"כ לחשוב.
11/10/2006

כיצד נראו המיקרו-שניות הראשונות של היקום?

בניסויים שנערכו לאחרונה הצליחו פיזיקאים לשחזר את התנאים ששררו ברגעים הראשונים לאחר המפץ הגדול, והגיעו לתובנות מרתקות על הפיזיקה של החלקיקים. חלק ראשון.
ו' זייק ומ' ריורדן, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet.
11/10/2006

פרס נובל בפיזיקה לחוקרי היווצרות היקום

הזוכים בפרס השתמשו בלוויין COBE כדי לשרטט תמונה מפורטת של תהליך הולדתו של היקום, ויצירת הגלקסיות והכוכבים. זאת, באמצעות מדידת הפרשי טמפרטורות בקרינת הרקע הקוסמית.
אתר ynet.
3/10/2006