מהרהרים בפיזיקה

מהרהרים בפיזיקה

הפיזיקה היא אחת מאבני היסוד של כל ענפי המדע והטכנולוגיה ומכאן שהיא גם המפתח להבנת העולם בו אנו חיים. הביטו סביבכם, הפיזיקה נמצאת בכל מקום.
כאן המקום לשאול שאלות בכל נושא בפיזיקה שאינו חלק מתוכנית הלימודים ולא פחות מעניין: "האם גודלו של וקטור הוא סקלר?", "מה תפקיד הסוגריים המרובעות [ ] בכתיבת יחידות?"

שימו לב: כותרת ההודעה מוגבלת באורכה. על הכותרת להיות תמציתית וקצרה.

הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות למחוק הודעה שנכתבה בצורה שאינה הולמת או הודעה שעלולה לפגוע באוכלוסיית משתמשי האתר.

לפני השימוש בפורום אתם מתבקשים לקרוא את "כללי השימוש בפורום".
 
הוסף נושא חדש
תלמיד חדש חח תומר   | 19:12 6/10/2011
זו שאלה ששאלתי בפורום אחר וקיבלתי תשובה שאני מבלבל מאוד בין מושגים רבים, וכן אין לי ידע פורמלי נרחב בתחום הזה , אך זה מבין התחומים שהכי מעניינים ומושכים אותי

זה מה ששאלתי -
"אתחיל בהקדמה קטנה שעליה אני מתבסס

לפי משוואת ברנולי נוזל או גז מפעיל פחות לחץ על משטח עליו הוא "נוסע" ככל שהמהירות שלו גדולה יותר... העקרון הוא בטח גם בגופים מוצקים וקשיחים- לדוגמא ככל שמכונית נוסעת יותר מהר , מספיק מכשול קטן בשביל שיעיף אותה ממסלולה , וזאת בגלל שהלחץ שהמכונית מפעילה על הכביש קטן יותר, והיא פחות יציבה ...עכשיו אני מעביר המשמעות של הירידה של הלחץ על הכביש לירידה בכוח המשיכה בין כדור הארץ למכונית... ( מידת הלחץ על הכביש = כוח המשיכה ) .

אם המכונית או באופן תאורטי כל גוף במרחב תיסע במהירות גבוהה מאוד , כזו שמתקרבת למהירות האור או במהירות האור עצמה , אז לפי ההגיון כוח המשיכה יהיה ממש קטן או אפילו אפס ...זה לא קצת סותר את תורת היחסות הפרטית , לכך שככל שגוף שנמצא במהירות האור , או במהירות קרובה אליה , המסה שלו תגדל כל כך , ובעקבות זה כוח המשיכה שלו?? אך בפועל המסה גדלה ושואפת לאינסוף , אך שום כוח משיכה אין בו... "


אחרי התשובה שקיבלתי ישר עלתה בי המחשבה האם זה בכלל בעייתי לערבב מושגים מתאוריות שונות? שהרי בפיזיקה כל התאוריות משלימות זו את זו לא?הוסף נושא חדש