אוגוסט 2006

כדור הארץ נטה על צידו כדי לפצות על התפרצות הר געש

דמיינו תזוזה כל כך חזקה בעומק כדור הארץ שעלולה לגרום לכל כוכב הלכת ליטות על צידו כעבור כמה מיליוני שנים, עד כי אלסקה תשכון בקו המשווה. מדענים מאוניברסיטת פרינסטון סיפקו את העדות הראשונה לכך שסוג של תזוזות גדולות כאלה התרחשו בהסטוריה הרחוקה של העולם. אבי בליזובסקי, אתר "הידען".
30/08/2006

צגי המחשב של העתיד יזנחו את שיטת שלושת הצבעים

לטלוויזיות יש בעיה בייצוג הצבע הכחול האמיתי של השמים. טכנולוגיה חדשה תשנה לחלוטין את הדרך שבה אנו רואים טלוויזיה ועובדים במחשב.
אבי בליזובסקי, אתר "הידען".
28/08/2006

סופית: פלוטו "הודח" ממערכת השמש

איגוד האסטרונומיה הבינלאומי קבע קריטריונים חדשים להגדרת כוכבי הלכת במערכת השמש. פלוטו, שהוכר עד היום כחבר במערכת הודח, בהחלטה היסטורית ורבת משמעות לאסטרונומיה. האם ההחלטה, שצמצמה את מספר כוכבי הלכת במערכת השמש לשמונה, תביא לסיומו של הוויכוח האסטרונומי הסוער ביותר בשנים האחרונות? ynet
25/08/2006

מתלהט הוויכוח סביב הגדרתו של פלוטו ככוכב-לכת

במהלך דיון באיגוד הבינלאומי לאסטרונומיה התברר כי אסטרונומים רבים מתנגדים להצעת הפשרה בדבר גודלה של מערכת השמש והגדרת כוכבי-הלכת. ההחלטה הסופית: ביום חמישי הקרוב. אבי בליזובסקי, אתר ynet.
21/08/2006

מהיום: מערכת השמש מונה 12 כוכבי לכת

בעקבות הויכוחים האם פלוטו הוא כוכב או לא, איגוד האסטרונומים קבע הגדרה למושג "כוכב לכת". התוצאה: מערכת השמש התרחבה.
רוייטרס, אתר "וואלה!",
17/08/2006

אולימפיאדת פיזיקה: להגיע לסין דרך אריאל

עקב האירועים בחיפה הועברה האולימפיאדה הישראלית לפיזיקה למכללת יו"ש. המנצחים ייצגו את ישראל באולימפיאדה הבינ"ל שתיערך בסין.
ערוץ 7,
14/08/2006

3,000 אסטרונומים נפגשים בימים אלה בפראג לדון בגורל פלוטו

האסטרונומים מקווים להגדיר בדיוק מהם התנאים להגדרתו של גוף ככוכב לכת ולהסדיר את שאלת פלוטו, שהתגלה לראשונה ב-1930. אבי בליזובסקי, אתר "הידען".
15/08/2006

חורים שחורים ומידע ביקום הולוגרפי

בשלושת העשורים האחרונים גילו חוקרים קשרים עמוקים בין מידע פיזיקלי וחורים שחורים שתוצאותיהם ביחס למערכות רגילות חורגות הרחק מעבר למה שניתן היה להסיק מהאקסיומות של תורת המידע. התרמודינמיקה של חורים שחורים ומכלול בעיות המידע הנובעים מיכולתם של חורים שחורים לפלוט קרינה מוצגים באור חדש.
פרופ' יעקב בקנשטיין, "פיזיקה פלוס" גליון מספר 5.
13/08/2006

דברים שרואים מכאן

הסערות על פני כוכב-הלכת צדק, מטאורים ומטרות מטאורים, עליית קבוצת פגסוס המרשימה, ועוד כוכבים ועצמים שונים שתוכלו לראות בשבועות הקרובים בשמיים. מדריך מפורט לאסטרונומים החובבים. עפר ירון, גליליאו, אתר ynet.
8/08/2006

מה נשמע במאדים?

האטמוספירה של כוכב הלכת האדום שונה מאוד מזו של כדור הארץ, כך שהצלילים והקולות נשמעים באופן שונה לגמרי. קבוצת חוקרים ערכה הדמייה שבדקה את הנושא.
מיכל סחף, גליליאו, אתר ynet.
7/08/2006

מחפשים חוצנים באמצעות הלייזר

עשרות שנים של חיפוש בלתי נלאה אחר תשדורות רדיו מן החלל, בכוונה לגלות ציוויליזציות של יצורים אינטליגנטיים, הסתיימו לעת עתה בלא כלום. כעת, גוייס גם טלסקופ אופטי לחיפוש אחר חיים מחוץ לכדור-הארץ. האם ציוויליזציה חוצנית תתגלה באמצעות אורו של הלייזר?
יורם אורעד, גליליאו, אתר ynet.
3/08/2006

המיקרו-שניות הראשונות

בניסויים שנערכו לאחרונה הצליחו פיזיקאים לשחזר את התנאים ששררו בראשית היקום - התוצאות מדהימות.
מייקל ריורדן וויליאם א' זייק, סיינטיפיק אמריקאן ישראל.
3/08/2006

כתביו של ארכימדס פוענחו באמצעות סינכוטרון

טקסט שנכתב על ידי המתמטיקאי היווני ארכימדס נחשף לראשונה בידי מדענים אמריקנים. עד כה נשאר הטקסט הזה חבוי בשל ציור וטקסטים שצוירו מעל הטקסט המקורי. מדענים שהשתמשו בשיטות לא חודרניות - פלואורסצנט בתחום קרני ה-X, הצליחו לחפור דרך השכבות המאוחרות יותר ולקרוא את הטקסט שמתחתם.
אבי בליזובסקי, אתר הידען,
3/08/2006

שני הכתמים האדומים של צדק חלפו זה ליד זה

מזה מאות שנים עוקבים אסטרונומים אחרי סופת הענק המשתוללת על פניו של כוכב-הלכת הגדול ביותר במערכת השמש. בצילום נדיר הצליחו חוקרים במצפה ג'מיני לצלם שתי סופות מתקרבות. אבי בליזובסקי, אתר ynet.
1/08/2006