יולי 2006

מרכז שביל החלב נחשף בתצלום של צ'נאדרה במשך מיליון שניות

מרכז גלקסיית שביל החלב הוא שכונה צפופה ולא תמיד רגועה. כך עולה מתצלום שצילם טלסקופ החלל צ'אנדרה של נאס"א המצלם בתחום קרינת ה-X. בנוסף לחור שחור על-מאסיבי במרכז, האיזור מלא בכל הסוגים האפשריים של גופים שמימיים המשפיעים ומושפעים זה מזה. אבי בליזובסקי, אתר הידען.
20/07/2006

האם אירוסולים מקומיים משפיעים יותר מאפקט החממה?

סוגים מסוימים של חלקיקים זעירים באטמוספירה, המכילים פחמן שחור, עלולים גם להפחית את כמות העננים ובכך להוביל להשפעה מקומית מחממת. לטענת חוקרים ממכון ויצמן למדע, השפעתם של אירוסולים אלה עשויה להיות גדולה יותר מאשר אפקט החממה. מתוך: מגזין "המכון", אתר ynet.
20/07/2006

קרח בטמפרטורת החדר?

מחקר שנערך בהולנד גילה כי בתנאים המתאימים, יכולים מים מן האוויר להתעבות ולהפוך לקרח בטמפרטורת החדר. למחקר השלכות בתחום הננו-טכנולוגיה.
מיכל סחף, גליליאו, אתר ynet.
13/07/2006

מתי להפוך את המצפן?

באמצעות מחקר של חומרים בעלי תכונות מגנטיות שהתמצקו בתקופות שונות, ניתן להתחקות אחר עברו המגנטי של כדור-הארץ. תוצאות המחקר הראו כי ייתכן והיפוך הקטבים של כדור-הארץ איננו אקראי.
מיכל סחף, גליליאו. אתר ynet.
9/07/2006

הוקינג לגולשים: כיצד ישרוד המין האנושי?

הפיזיקאי המפורסם סטיבן הוקינג פנה לעזרת גולשי יאהו בשאלה קיומית מהותית: "בעולם של תוהו ובוהו פוליטי, חברתי וסביבתי, איך יוכל המין האנושי לשרוד עוד 100 שנים?". יאהו הוסיפה לשאלתו אישור שאכן מדובר בפיזיקאי הידוע. אתר ynet.
9/07/2006

מעבורת החלל "דיסקברי" שוגרה על אף סדק בבידוד

מעבורת החלל "דיסקברי" שוגרה אתמול (שלישי) בערב (שעון ישראל). זהו שיגור המעבורת הראשון מזה שנה, והשני מאז אסון ה"קולומביה". השיגור אתמול נערך למרות סדק דק שהתגלה בקצף הבידוד של מכל הדלק החיצוני. הסדק התגלה במהלך בדיקה שגרתית שנערכה בלילה. עיתון "הארץ".
5/07/2006

גשר קטן גדול

פרופ' ישראל בר-יוסף, ראש המחלקה לפיסיקה של חומר מעובה במכון ויצמן למדע, ופרופ' עמיר יעקבי, ניסו למצוא דרכים למדוד הולכה של זרם חשמלי דרך מולקולה אורגנית אחת. הפיתרון לקושי לחבר את המולקולה לתיילים הדקים ביותר שבנמצא נמצא אצל פרופ' יוסי שפרלינג מהמחלקה לכימיה אורגנית. שילובים מדעיים. "המכון",
4/07/2006

אסטרואיד ענק חלף ליד כדור-הארץ

האסטרואיד, בגודל של כ-800 מטרים, הגיע למרחק הדומה למרחקו הממוצע של הירח מכדור-הארץ. בתחילה חששו החוקרים שהאסטרואיד יתנגש בכדור-הארץ, אך חישובים מתמטיים הראו כי אין סיבה לבהלה. טל איתן, אתר ynet
4/07/2006

אסטרואיד גדול יגיע היום לנקודה הקרובה ביותר לכדה"א אך לא יהווה סיכון

הערב אפשר יהיה לראות אסטרואיד בנקודתו הקרובה לכדור הארץ, ועם זאת, המרחק שלו מכדור הארץ יהיה עדיין גדול ממרחק הירח מכדור הארץ.
אבי בליזובסקי, אתר "הידען".
3/07/2006