יוני 2006

צמחים בחלל

האסטרונאוטים על סיפון תחנת החלל הבינלאומית יגדלו זרעי צמחים מיוחדים, כדי לבדוק את האפשרות לגדל צמחים במשימות ארוכות בחלל. החוקרים מקווים, כי בעתיד יוכלו יספקו הצמחים מקור מתחדש של חומרי מזון וחמצן לצוותים השוהים בחלל ובכוכבי לכת אחרים, דוגמת המאדים. נאס"א הודיעה כי תיתכן דחיית השיגור המתוכנן ליום שבת. אבי בליזובסקי, אתר ynet.
29/06/2006

עולמו של הצופה הקוונטי

מה ההבדל בין אנשים לחלקיקים, ולמה אי-אפשר לשדר אנשים לתחנת החלל.
יזהר נדר, פרופ' מוטי הייבלום וד"ר דיאנה מהלו.
"המכון", מכון ויצמן למדע.
27/06/2006

אסטרואיד ענק יעבור ליד כדור-הארץ ב-3 ביולי

במהלך סקר שמים שגרתי התגלה אסטרואיד בגודל של כ-800 מטרים. בתחילה חששו האסטרונומים כי יפגע בכדור הארץ, אבל אז התברר שהוא רק "יתקרב" אלינו: ב-3 ביולי הוא יהיה במרחק דומה למרחק של הירח מאיתנו, ואפשר יהיה לראותו. האם צפוייה התנגשות הרסנית של אסטרואידים בכדור-הארץ במאה הנוכחית?
טל איתן, אתר ynet.
27/06/2006

מעמדו של פלוטו ככוכב לכת יוכרע בקרוב

איגוד האסטרונומיה העולמי ייפגש באוגוסט כדי לדון בהגדרות ובקריטריונים לקביעה מהו כוכב לכת. המשמעות: מערכת השמש צפויה לגדול לעשרה כוכבי לכת, או לקטון לשמונה בלבד.
אבי בליזובסקי, אתר ynet.
25/06/2006

כוח ממוזער: דרך רצופת מכשולים

הדרך לפיתוחן של סוללות-ננו זעירות ובעלות אנרגיה רבה לא הייתה קלה. למרות הקשיים, סוללות אלה מבטיחות אנרגיה ירוקה וידידותית לסביבה באריזה קטנה וקומפקטית. חלק שני ואחרון.
צ'רלס צ'וי, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet.
22/06/2006

האחות האבודה (והיפה) של שביל החלב

באמצעות שימוש באחת המצלמות הדיגטליות החזקות בעולם, בטלסקופ האופטי הגדול בעולם - הושג צילום מלא פרטים של גלקסיית M33, אחותה המרהיבה של גלקסיית הבית שלנו.
אבי בליזובסקי, אתר ynet.
19/06/2006

מה מתחולל בתוך פצצת אורניום?

מה יש בה בפצצה הזו שכולם חפצים להחזיק בה, אך מנגד חוששים ממנה כל כך? יהודה בלו מסביר על התהליכים הפיזיקליים המתרחשים בעת ביקוע גרעיני. אבי בלו, אתר ynet.
18/06/2006

הוקינג: מושבות על הירח - בתוך 20 שנה

"החיים על כדור-הארץ נמצאים בסיכון גדל והולך של הכחדה באסון כמו התחממות גלובלית, מלחמה גרעינית, וירוסים מהונדסים גנטית וסכנות אחרות שאפילו עוד לא חשבנו עליהן", טוען הפיזיקאי הפופולרי סטיבן הוקינג. הפתרון: בעזיבה המונית לכוכבי לכת אחרים.
אבי בליזובסקי, אתר ynet.
16/06/2006

ספר חדש: "החדווה שבגילוי דברים"

הספר מכיל מאמרים, הרצאות וראיונות לתקשורת, מעזבונו של המדען הגאון, אך המעט לא שגרתי ביותר שפעל במאה ה-20. הספר מאוד מגוון: חוויותיו בלוס אלמוס, תחביב פריצת הכספות, הערמה על הצנזורה, דעותיו על תפקידו של המדע בחברה והנחת התשתית לננוטכנולוגיה. בהוצאת מחברות לספרות. אבי בליזובסקי, אתר הידען.
13/06/2006

עד גיל 21 תגיע לירח (במעלית)

זה נשמע כמו מדע בדיוני, אבל המדענים שהשתתפו בכנס הננו-טכנולוגיה הבינלאומי הראשון בישראל נשבעים בחיי החיידקים המיקרוסקופיים שלהם שכך ייראו בקרוב החיים שלנו: הגרביים לא יסריחו לעולם, החלונות ידחו לכלוך ולכן לא נצטרך לנקות אותם ואפילו חברת החשמל תשלם לנו עבור חשמל שנייצר בבית. דודי גולדמן, אתר ynet.
11/06/2006

אור

שיטה חדשה לשילוב קרני לייזר עשויה לקדם יישומים במתקני מכ"ם, תקשורת אופטית, טכנולוגיות חלל, עיבוד חומרים וטיפולים רפואיים. מדענים ממכון ויצמן למדע, הצליחו באחרונה למצוא דרך ליצור אלומות של קרני לייזר בעלות עוצמה רבה ואיכות קרן טובה בעת ובעונה אחת.
"המכון",
9/06/2006

חורים שחורים במעבדה

חלקיק נעלם אחד, שלושה דורות של מדענים, אחד-עשר ממדים ומיליוני חורים שחורים שמופיעים ונעלמים תוך שברירי שניות. מי אמר מדע בדיוני ולא קיבל?
"המכון",
6/06/2006

המחשב יידלק בשניה

חוקר מאוניברסיטת בר-אילן וקבוצת חוקרים מאוניברסיטת ייל מפתחים סוג חדש לחלוטין של זכרונות מחשב בלתי נדיפים וזולים, המאפשרים לשמור בזיכרון את מערכת ההפעלה. התוצאה: קיצור משמעותי בזמן הפעלת המחשב.
אבי בליזובסקי, אתר ynet.
3/06/2006