מאי 2006

בפיתוח: גלימה בלתי נראית

מדענים בבריטניה ובארצות הברית מפתחים גלימה שתאפשר לאנשים העוטים אותה להפוך לרואים ובלתי נראים. נשמע בדיוני, אך חוקרים מתעקשים שהפיתוח בהחלט אפשרי.
איי פי. אתר ynet.
31/05/2006

פיזיקה והמונדיאל

אתר Physics World מצטרף להיסטריית המונדיאל ומציע משחק כדורגל פיזיקאלי. כל שעליכם לעשות הוא לאתר את הכדור שמגיע אל השוער. בהצלחה!
תודה לאבי רהב.
28/05/2006

מי צריך מכונית מולקולרית?

מכונית שאורכה כארבעה ננומטרים, בעלת גלגלים שכל אחד מהם בנוי מ-60 אטומי פחמן, הצליחה לנסוע על גבי משטח זהב. החוקרים טוענים כי בעתיד ניתן יהיה לפתח מתקנים זעירים שישמשו לצרכים מחקריים ויישומיים גם יחד. יורם אורעד, גליליאו, אתר ynet.
24/05/2006

האולימפיאדה הארצית לפיזיקה - שלב II

השלב השני של האולימפיאדה לפיזיקה יתקיים ביום ה' 25.5.06 בשעה 16:00 במרכזים אזוריים ברחבי הארץ. בהצלחה לכל התלמידים המשתתפים. לפרטים נוספים לחצו על כותרת כתבה זו.
19/05/2006

המירוץ לגילוי יסודות על-כבדים נמשך

חוקרים שווייצים ורוסים הצליחו ליצור אטומים בודדים של שני היסודות החדשים, מספר 113 ו-115. האם יצליחו חוקרים להרחיב את הטבלה המחזורית ביסודות חדשים גם בעתיד? המירוץ נמשך.
יורם אורעד, גליליאו. אתר ynet.
18/05/2006

נפטון "חטף" את טריטון מכוכב לכת אחר

טריטון, ירחו הגדול של נפטון, נטש בן זוג קודם ועבר להקיף את נפטון במסלול יוצא דופן. טריטון ייחודי בין כל הירחים הגדולים במערכת השמש, משום שהוא מקיף את נפטון בכיוון הפוך לכיוון הסיבוב העצמי של נפטון. לכן כנראה לא סביר כי הוא נוצר במצב זה ויתכן שהוא נלכד ממקום אחר.
אבי בליזובסקי, אתר "הידען".
13/05/2006

נאס"א החלה להרכיב את משימת "פניקס" למאדים

המשימה הבאה לכוכב הלכת האדום נמצאת בתהליכי הרכבה ראשוניים וכעת נערכת סוכנות החלל האמריקנית לעריכת ניסויים בחלקי החללית השונים. ההמראה: בחודש אוגוסט 2007.
אתר ynet.
9/05/2006

ישראלי זכה באליפות העולם בטיסני נייר

שגיא וולניינסקי, סטודנט לאווירונאוטיקה, הביא לישראל עוד סוג של גאווה לאומית באליפות עולם יוצאת דופן מסוגה שנערכה באוסטריה.
רפי רשף מראין את שגיא בערוץ 10, אתר וואלה.
8/05/2006

איך להפוך רעיונות מורכבים למילים?

פיזיקאים ישראלים הצליחו להסביר מדוע כותבים מסויימים מצליחים להעביר את מסריהם בצורה טובה יותר ולהשפיע על קוראים רבים. תמלילים המעבירים רעיונות ביעילות בנויים באופן היררכי, המאפשר לאדם הקולט לזכור את הרעיונות הבודדים, להציב אותם במבנה רב-ממדי ולפענח בדרך זו את "כוונת המשורר".
מגזין "המכון",
8/05/2006

בטכניון הראו כיצד גביש פוטוני קוואזי-מחזורי מתקן עצמו בעזרת אינטראקציה עם אור

חוקרי הטכניון יצרו גביש פוטוני קוואזי-מחזורי המגיב בצורה דינמית לאור העובר דרכו. הם הכניסו פגם באופן מכוון לגביש, והראו, בזמן אמת, כיצד הגביש מתקן את עצמו באמצעות האינטראקציה הדינמית עם האור. כך מגלה כתב העת היוקרתי "נייצ'ר" בגיליונו מתאריך 27 באפריל, 2006. מתוך אתר "הידען".
4/05/2006

פעילויות קיץ מסוג אחר

היחידה לנוער שוחר מדע, באוניברסיטת תל-אביב, תקיים בקיץ תשס"ו סדנאות וקורסים מגוונים בתחומי מדע ודעת שונים שמטרתם: לפתוח בפני התלמידים אשנב לנושאים שאינם נכללים בתכנית הלימודים של בית-הספר, להציג בפניהם בעיות שונות במדעים, דרכי חשיבה מדעיות, שיטות מחקר מודרניות, ולהפגישם עם סגל ההוראה האוניברסיטאי. לפרטים נוספים לחצו על כותרת כתבה זו.
3/05/2006