אפריל 2006

שני תלמידי תיכון זכו בתחרות "טכנוראש"בטכניון

שני תלמידי תיכון, תומר פרידל ויותם רוזנבלט מ"אורט" חולון, הדהימו אתמול מאות סטודנטים בטכניון, כאשר זכו במקום הראשון בתחרות "טכנוראש" המסורתית. הם בנו רובוט שעלה למרומי בנין הפקולטה לארכיטקטורה והניף שם את דגל ישראל. בין הסטודנטים זכה במקום הראשון פלג הראל, מהפקולטה להנדסת מכונות, אשר זכה גם בתחרות בשנה שעברה.
אבי בליזובסקי, אתר "הידען",
22/04/2006

נפרדים מיובל נאמן

נאמן הוא חתן פרס ישראל למדעים מדוייקים. נאמן היה ממייסדי תנועת "התחייה", יושב ראשה וחבר כנסת מטעמה במהלך שלוש קדנציות, במהלכן כיהן כשר האנרגיה והתשתיות וכשר המדע והטכנולוגיה. בין יתר תפקידיו הרבים הוא ייסד את סוכנות החלל הישראלית ועמד בראשה שנים רבות.
אנשים מספידים את יובל נאמן באתר "הידען".
28/04/2006

נפטר פרופ' יובל נאמן, בן 81 מחלוצי המדע וממקימי תוכניות החלל והגרעין בישראל

נאמן הוא חתן פרס ישראל למדעים מדוייקים. נאמן היה ממייסדי תנועת "התחייה", יושב ראשה וחבר כנסת מטעמה במהלך שלוש קדנציות, במהלכן כיהן כשר האנרגיה והתשתיות וכשר המדע והטכנולוגיה. בין יתר תפקידיו הרבים הוא ייסד את סוכנות החלל הישראלית ועמד בראשה שנים רבות.
אתר "הידען".
26/04/2006

היכן נולדים הכוכבים הגדולים ביותר

חוקרים שבחנו את נתוני הארכיון של לווין של סוכנות החלל האירופית, שפעל באמצע שנות התשעים, הביטו השנה בטלסקופים קרקעיים לאיזורים שבהם נולדים כוכבים מאסיביים כדי לחשוף את סודם.
אבי בליזובסקי, אתר הידען.
24/04/2006

כוכב הלכת העשירי זינה גדול במעט מפלוטו

טלסקופ החלל האבל הצליח לצפות בבירור ב"כוכב הלכת העשירי" שזכה לכינוי זינה ומצא כי הוא גדול במעט מכוכב הלכת התשיעי במערכת השמש - פלוטו.
בהסתמכם על תצפיות מטלסקופים קרקעיים קבעו המדענים כי הוא גדול בכ-30% מפלוטו. ואולם צילומים שערך האבל ב-9 וב-10 בדצמבר 2005 ופורסמו השבוע מגלים כי קוטרו של זינה הוא כ-2,400 ק"מ (פלוס מינוס 100 ק"מ). קוטרו של פלוטו הוא 2,288 ק"מ.
אבי בליזובסקי, אתר "הידען".
20/04/2006

צילום כוכבים: CCD לעומת מצלמת פילם

שבב מיוחד מציע לחובבי צילום הכוכבים אפשרויות רבות ומגוונות, שרק הולכות ומשתפרות עם ההתקדמות הטכנולוגית. כיצד פועל שבב ה-CCD, מה ניתן לצלם באמצעותו ומה היתרונות (והחסרונות) שלו לעומת מצלמת פילם רגילה? חלק שלישי. מורן נחשוני, אתר ynet.
10/04/2006

החוליה החסרה של חקר המדע

יומן שנכתב במאה ה-17 על-ידי המדען הרב-תחומי ד"ר רוברט הוק התגלה לאחרונה בבריטניה ונרכש על-ידי תורם אלמוני עבור "האגודה המדעית המלכותית". הוק, שמכונה "הגיבור האלמוני של המדע", חתום על מאות המצאות וגילויים מדעיים ויומנו מכיל אוצר בלום של מידע ואפילו כמה התכתבויות עם אייזק ניוטון.
לילית וגנר, אתר ynet.
9/04/2006

שבתאי מבעד לצעיף

החללית קאסיני בשבתאי ממשיכה לספק הזדמנויות צילום נהדרות: והפעם מבט לרוחב החלק העליון של הטבעות על הירח טיטאן הנמצא ברקע. מקדימה, כמעט אובד בתוך הצל נמצא אחד המלווים הקטנים של שבתאי - יאנוס.
מאת: אבי בליזובסקי, אתר הידען.
7/04/2006

המדריך לצילום כוכבים: חלק שני

באמצעות מתקן עקיבה תוכלו לדמות את תנועתו של כדור-הארץ ולהשיג צילומים מרהיבים בחשיפות ארוכות. כיצד תוכלו לעקוב אחר הכוכבים ומה תוכלו לצלם בצורה כזו?
מורן נחשוני, אתר ynet
6/04/2006