ליקוי חמה- 29.03.06
24/03/2006

 

צולם ע"י איטה ארביט, בי"ס פלך ירושלים
במסגרת תחרות הצילום תשס"ו

אבות אבותינו ניסו, לפני אלפי שנים, לחקור ולהבין תופעות טבע מחזוריות שונות כמו, למשל, זריחה ושקיעה, עונות השנה, גאות ושפל ועוד.
אחת מתופעות הטבע המחזוריות המרשימות ביותר הן ליקויי המאורות - ליקוי חמה וירח. תופעות אלה חוזרות על עצמן בפרקי זמן קצרים יחסית (חודשים או שנים).

ביום ד'29.03.06, ניתן יהיה לצפות מישראל בליקוי חמה בשיעור של כ-83%. תחילת הליקוי: 11:30, שיא הליקוי: 12:50, סיום הליקוי: 14:15. לפירוט על פי המקום בארץ לחצו כאן.

מי מסתיר את השמש כאשר מתרחש הליקוי?
הירח מקיף את כדור הארץ אחת לחודש ובמסלולו הוא יכול לחלוף בין כדור הארץ לשמש. בכל תחילת חודש עברי עובר הירח בין השמש לכדור הארץ אולם הוא אינו עובר במישור המשותף לשמש עם כדור הארץ, אלא מסלולו מוטה ביחס למישור זה. ליקוי חמה הינה התופעה המתרחשת כאשר הירח עובר דרך המישור המשותף לשמש עם כדור הארץ כאשר הוא חולף בניהם, ומסתיר את השמש עבור צופה על כדור הארץ.

הסברים שונים ניתנו ע"י עמים שונים. בד"כ האמונה היא כי מדובר בתופעה המבשרת רעות. באתר הידען סיכמו את האמונות השונות. לקריאה לחצו כאן.

כל שנה מתרחשים בין 2-5 ליקויי חמה, אולם הצפיה בהם תלויה במקום על פני כדור הארץ בו נמצא הצופה .

שימו לב: צפיה ישירה בשמש בזמן הליקוי עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לעין.
האנשים בתמונה צופים בליקוי בעזרת משקפיים מיוחדות.

לפירוט לגבי טכניקות לצפיה בטוחה, לחצו כאן. להנחיות לצילום נכון של ליקוי חמה, לחצו כאן.

בעוד אצלנו ניתן יהיה לצפות בליקוי חמה חלקי, בתורכיה ניתן יהיה לצפות בליקוי חמה מלא. ליקוי חמה מלא יראה מישראל רק בשנת 2180.

תצפיות מאורגנות ברחבי הארץ:

מעוניינים לשאול שאלה או להעיר הערה בנושא "ליקוי חמה"? הכנסו לקבוצת דיון "חושבים פיזיקה".