ינואר 2006

לראשונה בישראל: בגרות במדעי החלל

המפקח על הוראת הפיזיקה במשרד החינוך אישר לבית הספר התיכון מור-מטרווסט ברעננה להמיר חלק מלימודי הפיזיקה לבגרות - בתוכנית לימודים ייחודית במדעי החלל.
אבי בליזובסקי, אתר ynet.
31/01/2006

מיקרוסקופ אופטי בלא אור

מדענים משווייץ ומגרמניה פיתחו שיטה המאפשרת לקבל מידע על תכונותיו האופטיות של האובייקט מבלי להזדקק לקליטת פוטונים ממנו.
מיכל סחף, גליליאו, אתר ynet.
29/01/2006

התגלה כוכב הלכת הקטן ביותר מחוץ למערכת השמש

צוות אסטרונומים גילו את כוכב הלכת, הגדול פי 5 מכדור הארץ וקר ממנו בהרבה, ומקיף ננס אדום במסלול האורך עשר שנות ארץ. לטענת החוקרים, לגילוי חשיבות רבה לחקר החלל.
אבי בליזובסקי, אתר ynet.
26/01/2006

פיתוח: סוללה עשויה מנגיפים

צוות חוקרים מאוניברסיטת MIT פיתח שיטה חדשה באמצעותה ניתן 'לגדל' סוללה נטענת על ידי שימוש בנגיפים. לדברי החוקרים, בעתיד ניתן יהיה לייצר סוללות זעירות וגמישות, הנושאות כמות רבה של אנרגיה.
שחר בצלאל, אתר ynet.
23/01/2006

התגלתה גלקסיה אפלה

עדויות חדשות לכך שוירגו 21 (VIRGOHI 21), ענן מסתורי של מימן בצביר הבתולה, 50 מיליון שנות אור מכדור הארץ, הוא גלקסיה אפלה, שאינה פולטת אור כוכבים. כך הוצג בועידה של האיגוד האסטרונומי האמריקני בוושינגטון, על ידי צוות אסטרונומים ממצפה ארסיבו ומאוניברסיטת קרדיף בבריטניה.
מאת: אבי בליזובסקי, אתר הידען.
15/01/2006

נדודי הקוטב הצפוני המגנטי

במהלך תולדות כדור-הארץ שינו הקטבים המגנטיים את מיקומם באופן קיצוני, ואף התהפכו לחלוטין. מספר מחקרים מנסים לשפוך אור על תופעת ניידות הקטבים, אופייה וטיבה.
מיכל סחף, גליליאו, אתר ynet.
10/01/2006

כשמטאוריט פוגע במאדים בזוית נמוכה

תמונות שצולמו במצלמה התלת ממדית ברזולוציה גבוהה מהחללית מארס אקספרס (HRSC), מראות מכתש אליפטי גדול במישור Hesperia במאדים.
מאת: אבי בליזובסקי, אתר הידען.
10/01/2006

הבור העמוק ביותר בעולם

האם חשבתם פעם על האפשרות לחפור בור עמוק במיוחד כדי להגיע לצידו השני של כדור הארץ? ביפן בונים ספינת קידוח משוכללת, כדי להגיע למעטפת כדור הארץ דרך קרקעית האוקיינוס.
טים הורניאק, סיינטיפיק אמריקן , אתר ynet
8/01/2006

המחשב מגלה כיצד נוצרים הכוכבים

באמצעות שימוש בהדמיות מחשב, מנסים חוקרים להכריע אילו מבין שני המודלים להיווצרות כוכבים הוא מתאים יותר: מודל הספיחה או מודל הקריסה הכבידתית.
מיכל סחף, גליליאו, אתר ynet.
4/01/2006

פיצוץ על הירח

דברים מעניינים מתרחשים בכל זאת על הירח. מדענים של נאס"א צפו בפיצוץ שהתרחש על הירח כתוצאה מהתנגשות של מטאוריט בירח. התפוצצות זו שוות ערך להתפוצצות 70 ק"ג של חומר נפץ.
3/01/2006