דצמבר 2005

"האבל" גילה טבעות חדשות סביב אורנוס

טלסקופ החלל האבל צילם זוג טבעות חדשות ושני ירחים קטנים המקיפים את כוכב הלכת, ולא היו מוכרים עד כה. אסטרונומים מקווים כי התגלית תסייע להבנה כיצד נוצרה מערכת השמש.
אבי בליזובסקי, אתר ynet
29/12/2005

למדוד את שביל החלב

קבוצת אסטרונומים הצליחה לעשות צעד חשוב לקראת מיפוי שביל החלב בעזרת מדידה מדויקת של המרחקים בתוך המערכת. שופכים אור על גלקסיית הבית שלנו.
יעל פטר, האגודה הישראלית לאסטרונומיה, אתר ynet
28/12/2005

"סטארדסט" חוזרת הביתה ב-15 בינואר

לפני כשנתיים אספה החללית פירורי אבק משביט, ומאז היא עושה את דרכה לעבר הנחיתה הצפויה בכדור הארץ באמצע ינואר. החוקרים מקווים כי המידע שייאסף במחקר ישפוך אור על תופעת היווצרות כוכבי הלכת - ואולי גם על ראשית החיים בכדור-הארץ. אני בליזובסקי, אתר ynet.
27/12/2005

החיים על קליפתו הפנימית של כדור הארץ

הרעיון שכדור הארץ חלול עתיק כמיתוסים עצמם. היו מדענים שהסכימו להנחה זו, אך תהו אם מתקיימים חיים על צידה הקעור של הארץ. רופא אמריקני טען כי החיים כלל אינם מצוים על השכבה החיצונית של הפלנטה, ולפי שיטתו של כורש טיד, העולם נמצא מתחת לאדמה והשמיים הפנימיים ממלאים את החלל.
יהודה בלו, אתר ynet
26/12/2005

שנת 2006 תיפתח שניה אחת מאוחר יותר

מדענים דוחים את פתיחת שנת 2006 בשניה, כדי לפצות על שינויים בסיבוב כדור הארץ. השניה תתווסף לשעונים אטומים ברחבי העולם. מאת: רוייטרס, אתר נענע.
26/12/2005

האבל שופך אור על החומר האפל

תמונות שצילם טלסקופ החלל "האבל" הצליחו לשרטט מפה יסודית של החומר האפל בצבירי גלקסיות מרוחקים, שהתקיימו כשהיקום היה במחצית מגילו הנוכחי.
יעל פטר, האגודה הישראלית לאסטרונומיה, אתר ynet.
20/12/2005

חוקרים גילו "מיני מערכת שמש" פוטנציאלית

תגלית נדירה: אסטרונומים הבחינו במערכת שמש הנמצאת כנראה בתהליכי התהוות, שבמרכזה "ננס חום". אם אכן תתגבש מערכת השמש, היא תהיה המערכת הסולארית הקטנה ביותר המוכרת למדע.
יעל פטר, האגודה הישראלית לאסטרונומיה, אתר ynet.
18/12/2005

ארוחות בחלל

רבים בוודאי תוהים לגבי האוכל שאותו אוכלים האסטרונאוטים במשך השהייה בחלל. האוכל אינו מוגש בשפופרות ואינו דל וחסר מרקם כמו שעלולים לחשוב בחשיפה ראשונית. מערכות מזון ופרטי תפריט התפתחו באופן מזהיר מאז ימי פרויקט מרקורי. הנה מבט קצר על הדרך שבה מערכות מזון ופרטי תפריט התפתחו במשך השנים, מה אסטרונאוטים אוכלים כעת, ומה שיאכלו כנראה האסטרונאוטים בעתיד.
מאת: גלעד בר-לב, האגודה הישראלית לאסטרונומיה, אתר הידען.
17/12/2005

לפרום את הלב

המשורר האנגלי בן המאה התשע-עשרה ג'ון קיטס התלונן פעם שאייזיק ניוטון "הרס את הפיוטיות של הקשת בענן לאחר שדחס אותה לתוך מנסרת זכוכית". למעשה, המדע רק מוסיף להערכה שאנו רוחשים ליופי פואטי ולחוויות בעלות עומק רגשי.
מייקל שרמר, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet.
15/12/2005

בין דחייה למשיכה

כוח קזימיר המסתורי פועל בין היתר במקומות קרים וריקים, שם הוא מבצע בשקט את עבודתו. אמנם כח זה אינו נראה, אך הוא אחד מהכוחות הפיסיקליים החשובים ביקום. שלא כמו כוחות אחרים, כוח קזימיר פועל גם בריק, והשפעתו ניכרת במערכות ננו- מכניות, וננו-אלקטרומכניות כאחת. מחקר חדש של פרופ' יוסף אמרי, מהמחלקה לפיסיקה של חומר מעובה במכון ויצמן למדע, הציע באחרונה הסבר לאחד מהיבטיו החשובים של הכוח המיסתורי הזה. הסבר זה עשוי לסייע בעיצובן של ננו-מערכות יעילות יותר.
14/12/2005

התנגדות, התנתקות ועל-מוליכות

זרם חשמלי נתקל בהתנגדות כלשהי ברוב החומרים שהוא זורם דרכם. יוצאים מהכלל הזה רק חומרים מוליכי-על שמוליכים זרם חשמלי ללא התנגדות. חומרים אלה, שמגלים את תכונת מוליכות-העל שלהם כאשר הם מקוררים לטמפרטורות נמוכות מאוד, עשויים לשמש בין היתר להולכת זרם חשמלי למרחקים גדולים, וכן לפיתוחים טכנולוגיים שונים בתחומי התעשייה והתחבורה.
7/12/2005

מצבים קוונטיים

מחשבים קוונטיים מככבים ברשימת השאיפות של מדענים רבים במקומות שונים בעולם. אבל האמת היא שאיש עדיין אינו יודע האם אפשר לבנות, הלכה למעשה, מחשב קוונטי. דבר אחד ברור: מחשב קוונטי אמור לאחסן ולעבד מידע קוונטי, המקודד בביטים קוונטיים.
7/12/2005

עולם העונות הארוכות

שרידי טלאי השלג, הנקיקים ואזורים דומים אחרים על פניו של כוכב הלכת האדום, עשויים להיות מקום מצוין לחיפוש חיים במשימות רובוטיות לעתיד. סדרה של שלוש כתבות.
פ' כריסטנסן, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet.
6/12/2005

הנשיא הבא של מכון ויצמן: פרופסור דניאל זייפמן

ועדת המינויים של המכון החליטה להמליץ למועצת המנהלים לבחור בזייפמן לתפקיד נשיא מכון ויצמן למדע.מחקריו של פרופ' זייפמן מתמקדים בתגובות דינמיות של מולקולות קטנות, ובדרך שבה הן משפיעות על הרכב החומר הבין-כוכבי.
אתר ynet.
6/12/2005

מחקר: הבגרות בפיסיקה בארץ קלה יותר מבארה"ב

התלמידים בישראל יכולים לחייך כל הדרך לבחינה: מחקר ייחודי מגלה כי בחינת הבגרות האמריקנית בפיסיקה מקיפה חומר רב יותר ומעניקה פחות זמן לתלמיד לפתור כל שאלה, לעומת הבחינה הישראלית. זוהי אולי גם הסיבה לכך שיותר תלמידים ישראלים הצליחו לפתור בהצלחה את אותה שאלה שהופיעה בבחינות בשתי המדינות. מורן זליקוביץ' . אתר ynet.
1/12/2005

האם הפיזיקה המודרנית תעזור לנו לנבא את העתיד?

"קשה מאוד לנבא, ובייחוד קשה לנבא את העתיד," אמר נילס בור, חתן פרס נובל, לפני שנים רבות, ומאז ציטטו אותו רבים. כ-150 פיזיקאים בכירים התכנסו לפני כשנה באוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה כדי לעשות את המלאכה הקשה הזאת. בכנס השקיפו המשתתפים לאחור, על עשרים וחמש השנים האחרונות של הפיזיקה במאה הקודמת, והשקיפו קדימה, על מה שצפון בחיק העתיד. מה בעצם הם ניסו להשיג?
מאת: גרהם קולינס, סיינטיפיק אמריקן. אתר הידען.
2/12/2005