הצטיינות בערש התרבות
28/11/2005

מאת: ד"ר דוד פונדק, פרחי מדע, מכללת עמק הירדן.

השמים מספקים מקור לשאלות על קיומנו בעולם, על מבנה היקום והדרך שבה אנו מבינים אותו. הניסיון לענות על שאלות אלה בדרך מדעית החל לא רחוק מאתנו, מרחק של פחות משעתיים טיסה, לפני למעלה מ-2500 שנה. מפתיע להיווכח, שחרף עתיקותן של שאלות אלה ולמרות ההתפתחות הטכנולוגית המרשימה מאז ימי אריסטו, הן עדיין מוסיפות לסקרן בני נוער ומדענים. השנה, שנת המדע הבינלאומית, החליט הארגון האירופי לפיזיקה לארגן תחרות בנושא אסטרונומיה. תלמידים מכל רחבי אירופה התבקשו להציג מחקרים שביצעו בנושאים הקשורים למערכת השמש, התפתחות כוכבים ומבנה גלקסיות. 92 צוותים מ-30 מדינות באירופה הגישו עבודות לתחרות הנושאת את השם Sky Watch. בעידוד משרד החינוך והמפקח על הוראת הפיזיקה, דר' דוד סלע, הוחלט ב"פרחי מדע", מרכז ארצי לחינוך מדעי ולמחקר, במכללת עמק הירדן, להשתתף בתחרות זו. ב"פרחי מדע" מתקיים, במהלך 13 שנות קיומו, מפגש מתמיד בין אסטרופיזיקאים לבין בני נוער המעוניינים לחקור ולהבין בדרך מדעית את צפונות השמים. לכן, למרות שהפנייה של משרד החינוך הגיעה רק חודשיים לפני מועד הגשת העבודות, צוות פרחי מדע לא הופתע. השאלה הייתה מי הם התלמידים, העוסקים במחקר אסטרונומי, המתאימים לגשת לתחרות.

"פרחי מדע" - הצוות הזוכה במקום ראשון,  בתחרות sky-watch
משמאל לימין: התלמידות: בל טמיר, ניצן עטיה והמורה אירנה קופלר
ומארגני התחרות: אירנה טבלטי, מנלאוס סוטירו

הבחירה נפלה על קבוצת תלמידים משני בתי ספר בנתניה, אורט-שרת וטשרניחובסקי. קבוצת תלמידי פיזיקה משני בתי ספר אלה, בהדרכתה של מורה נלהבת לפיזיקה, אירנה קופלר, ערכו מחקרים בסדרת נושאים שונים: פעילות השמש, המגטנוספירה של כדור הארץ, מבנה גלקסיית שביל החלב, חורים שחורים וקווזארים, בהנחיה המקצועית של זוג אסטרופיזיקאים מ"פרחי מדע", דר' לב פוסטילניק ורעיתו סבטלנה. בהנחייתם הגישו  ארבעה תלמידים את עבודתם לתחרות הבינלאומית וזכו להגיע לשלב הגמר יחד עם עוד 11 צוותים. טל קופלר ומתן הרשקוביץ, תלמידי כתה י"ב, עסקו במיפוי גלקסיית שביל החלב בדרכים שונות, באמצעות לידתם ומותם של כוכבים. לצורך מחקרם עקבו אחרי הפריסה של  צבירי כוכבים, ננסים חומים  וענני גז מימן בגלקסיית שביל החלב. ניצן עטיה ובל תמיר עסקו בחקירה של סיבוב השמש סביב צירה, באמצעות כתמי שמש וההתפרצויות המלוות אותם.

הצוותים הזוכים בתחרות משמאל לימין: אירוקו מזר (מצוות השופטים), אירנה קופלר, טל קופלר, בל טמיר, ניצן עטיה, ברברה בוצ'ר, מתן הרשקוביץ, ומנחה הפרויקטים הזוכים דר' לב פוסטילניק

הצוותים שהעפילו לשלב הגמר הגיעו לאתונה ביום שישי האחרון 25.11.05. הפרויקטים  הוצגו באמצעות פוסטרים מרהיבים ומצגות. מתח רב היה באוויר לקראת בחירת הצוותים הזוכים בתחרות. התלמידים היו צריכים להציג שליטה בנושאי עבודותיהם, בשפה האנגלית. התוצאות היו מחמיאות לצוותים מישראל.  הצוות של בל טמיר וניצן עטיה זכה במקום הראשון, והצוות של טל קופלר ומתן הרשקוביץ זכה במקום השלישי. המודל המשלב עבודה משותפת של מורים, תלמידים וממומחי תוכן מרכזי מדע או מרכזים לחינוך מדעי בארץ הוכיח את עצמו. בתחרות זו הצליחו תלמידי הפיזיקה להגיע להישגים בקנה מידה אירופי ובינלאומי.