נובמבר 2005

הפנים הרבות של מאדים

בעשר השנים האחרונות נכנסנו לעידן השלישי בחקר מאדים - ביקור רובוטים על פניו. התבוננות גיאולוגית במאדים חושפת היסטוריה דומה מאוד לזו שהייתה בכדור-הארץ. חלק ראשון.
פיליפ כריסטנסן, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet.
30/11/2005

הצטיינות בערש התרבות

שני צוותי תלמידים ישראליים, מבתי הספר אורט-שרת וטשרנחובסקי בנתניה, זכו בתחרות של האיחוד האירופי על עבודות באסטרונומיה, בהנחיית "פרחי מדע" במכללת עמק הירדן. הצוות של בל טמיר וניצן עטיה זכה במקום הראשון, והצוות של טל קופלר ומתן הרשקוביץ זכה במקום השלישי.
מאת: ד"ר דוד פונדק, פרחי מדע, מכללת עמק הירדן.
28/11/2005

שבשבות פורחות באוויר

תוכנית נועזת מבקשת לרכב על זרם הסילון כדי לתגבר את רשת החשמל של ארה"ב. התפוקה הנוכחית ברחבי העולם מתקרבת לשיעור של 50,000 מגה-ואט - שיעור מקביל ל-50 תחנות כוח גרעיניות. אולם, כמה בעיות יעיבו ככל הנראה על התוכניות הוורודות לייצור חשמל ללא זיהום אוויר.
פופיולר סיינס, אתר הידען.
25/11/2005

טכנולוגיה צבאית: בים, באוויר וביבשה

חיישנים משוכללים שידווחו למפקדים בשטח ובמטה על הנעשה בזירת הלחימה, שלד חיצוני שעוזר לחיילים לשאת עשרות קילוגרמים של ציוד ונשק בלי להרגיש וסוכני בינה מלאכותית שיחזו את המהלכים הצפויים בשדה הקרב. כל הטכנולוגיות החמות שישמשו בשדה הקרב העתידי. טל איתן, אתר ynet.
24/11/2005

להגדיל את הפרטים הקטנים

בעזרת פיסה זעירה של נייר כסף, הצליחו חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי ליצור "עדשת על" שמצליחה ללכוד פרטים בגודל של מאית מכדורית דם אדומה. הפיתוח עשוי לסלול את הדרך לייצור סורקים רפואיים רגישים ביותר, מחשבים מהירים יותר ותקליטורים בהם ניתן יהיה לאחסן את כל תוכנה של ספריית הקונגרס.
פופיולר סיינס, אתר הידען.
15/11/2005

מה לפיזיקת החלקיקים וחקר כדור-הארץ?

מדענים מקווים לרתום את "אור" הנויטרינים כדי לפענח מה קורה בפנים כדור-הארץ ולהוסיף בכך כלי מחקר נוסף על הסייסמולוגיה, שהיוותה עד כה הדרך הכמעט יחידה למחקר זה.
יורם אורעד, גליליאו, אתר ynet.
14/11/2005

"ישראל צריכה להשקיע 200 מיליון דולר בשנה בחלל"

החזון של סוכנות החלל הישראלית, לפי היו"ר החדש, אלוף (מיל.) יצחק בן-ישראל: להרחיב את היתרון היחסי של ישראל ולהציב אותה בקבוצת חמשת המדינות המובילות בעולם בחקר החלל וניצולו.
אבי בליזובסקי, גליליאו, אתר ynet.
13/11/2005

סריקת CT קוסמית

אחת התעלומות הגדולות של הקוסמולוגיה היא השאלה מתי בדיוק החלו להיווצר ראשוני הכוכבים מתוך ערפל החומר. את התשובה ניתן, כנראה, לקבל באמצעות צפייה בראשית היקום - דרך 10,000 אנטנות טלוויזיה.
וייט גיבס, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet.
13/11/2005

זריחה בהרים הקוסמיים - הצילום היפה ביותר של שפיצר

טלסקופ החלל שפיצר צילם תמונה שמשווים אותה לתמונת ערפילית הנשר שהיא אחת התמונות המרהיבות ביותר שצילם טלסקופ החלל האבל.
מאת: אבי בליזובסקי, אתר הידען.
12/11/2005

תרמו את מחשבכם למדע

חקר נגיף ה-HIV ומחלת האיידס, פיתוח תרופות למחלות מסוכנות, חקר הגנום האנושי ואפילו מחקרים בפיזיקה, כימיה ואסטרונומיה. פרויקטים מסוג @Home מתאחדים ומשגשגים, וגם אתם יכולים לתרום למדע - בקלות.
צ'רלס צ'וי, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet.
9/11/2005

שבבי סיליקון קוראים תיגר על מהירות האור

מדענים ביב"מ יצרו שבב סיליקון המשתמש בשילוב של מחממים מיניאטוריים וטכנולוגיית קריסטל פוטונית על מנת לשלוט על מהירות זרמי האור. מוליכי-הזרם העשויים סיליקון מופעלים על זרמים בעלי אורכי גל של 1.5 מיקרונים- אורך גל נפוץ בתקשורת אלחוטית- היכול להאט את מהירות האור בפקטור של עד 300.
מאת: יעל פטר, אתר הידען.
8/11/2005

תלמידים עם מוח

תוכנית חדשה לתלמידים מצטיינים מאפשרת לשלב בין נושאי לימוד ומחקר שונים ברמה של 5 יחידות לימוד לבגרות. בין נושאי המחקר: מודלים ממוחשבים של טילים בליסטיים, התפשטות מגפות, חיזוי כתמי שמש, התנהגות מניות בבורסה, זיהוי תאים סרטניים מתוך תמונות ועוד.
אתר ynet
6/11/2005

עדות ראשונה לקיומה של "קבוצת הכוכבים השלישית"

מדענים גילו, לראשונה, קרינה שמקורה בכוכבים הקדומים ביקום. הכוכבים נוצרו מפעילות של גזים כ-200 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול.
מאת: הארץ, אתר וואלה.
3/11/2005

האבל זיהה ככל הנראה שני ירחים חדשים לפלוטו

יתכן שלפלוטו יש שלושה ירחים ולא רק אחד. טלסקופ החלל האבל איתר שני ירחים חדשים המקיפים את פלוטו, כוכב הלכת התשיעי של מערכת השמש (נכון לעכשיו הוא עדיין כוכב לכת). אם יאושר הגילוי, הירחים המועמדים יכולים לספק תובנה חדשה לטבע והאבולוציה של מערכת פלוטו ושל חגורת קויפר המוקדמת.
מאת: אבי בליזובסקי, אתר הידען.
1/11/2005