ספטמבר 2005

מחקר של פרופ' אבישי דקל מהאוניברסיטה העברית חשף את החומר האפל

מחקר שהוביל אסטרופיסיקאי מהאוניברסיטה העברית פותר תעלומה קוסמולוגית: החומר האפל האבוד נמצא בגלקסיות. המחקר יתפרסם היום (חמישי) בכתב העת היוקרתי NATURE.
מאת: אבי בליזובסקי, אתר הידען.
29/09/2005

אלקטרוניקה פלסטית- כתבה בשלושה חלקים

השימוש במוליכים-למחצה אורגניים אינו מסתכם רק בצגי מחשב גמישים. בעתיד נוכל למצוא אותם בהתקנים אלקטרוניים לבישים, בחיישנים כימיים, בעורם של רובוטים ובשימושים רבים אחרים.
גרהם קולינס, סיינטיפיק אמריקן. ynet.
23/09/2005

מצלמות אינפרא אדום: בלהט הרגע

ממש כמו בקומיקס: מצלמות תרמיות חדשות מראות את העולם באינפרה-אדום. כתב "סיינטיפיק אמריקן" יצא לבדוק כיצד הן עובדות, וניסה לראות מה מסתתר מאחורי הבגדים של עמיתיו למערכת.
מארק אלפרט, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet
25/09/2005

אסטרונומים קוראים לבטל הביטוי כוכב לכת

מומחים טוענים כי אוסף העצמים המכונה כוכבי לכת כולל מגוון עצמים מגוון מדי. בין השאלות: האם פלוטו הוא רק גמד קרח?
מאת: תמרה טראובמן, הארץ, אתר וואלה.
22/09/2005

המשוכה הבאה של האלקטרוניקה הפלסטית

השימוש במוליכים-למחצה אורגניים אינו מסתכם רק בצגי מחשב גמישים. בעתיד נוכל למצוא אותם בהתקנים אלקטרוניים לבישים, בחיישנים כימיים, בעורם של רובוטים ובשימושים רבים אחרים.
גרהם קולינס, סיינטיפיק אמריקן. אתר ynet.
21/09/2005

טבעם של אזורי האלם

מה גורם לקול נפץ עז להיעלם פתאום, כך שלא ניתן לשמוע אפילו רעמי תותחים במרחק קטן ממקור הרעש? במשך שנים נתנו לתופעה הסברים דתיים ופאראנורמליים, עד שהתגלה הגורם הפיזיקלי ל"אזורי אלם".
מאת: יהודה בלו, אתר ynet.

21/09/2005

בחזרה לעתיד: פיזיקאים מציצים בכדור הבדולח

האם הפיזיקה המודרנית תעזור לנו לנבא את העתיד? מדענים מסוימים מעריכים שפיזיקת החלקיקים תוכל לאפשר לנו הצצה אל עבר העתיד.
גרהם קולינס, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet.
19/09/2005

500 ימים בחלל בלי לעזוב את כדור הארץ

ששה מתנדבים יכלאו ב-550 מ"ר למשך 500 ימים, במסגרת סימולציה רוסית ראשונה לקראת שיגורה של חללית מאויישת אל המאדים.
מאת: טום פארפיט, הארץ, אתר וואלה.
15/09/2005

עדויות לקיום מים על כוכבי שביט

ניתוח תצלומים שנעשו לאחר פגיעת החללית "דיפ אימפקט" בכוכב השביט טמפל 1 מעלה, שעל השביט יש מינרלים שנוצרים רק בנוכחות מים.
מאת: הארץ, אתר וואלה.
15/09/2005

מדע וטכנולוגיה: רזות ואופנתיות

הפרופיל הצר של טלוויזיות הפלזמה ושל צגי הגביש הנוזלי (LCD) שבה את לב הציבור, אך מחירן עדיין גבוה. טכנולוגיה חדשה מציעה חלופות זולות ואופנתיות.
מארק פיסקטי, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet
15/09/2005

הצפנה קוונטית: אל ראש ההר

במסגרת מאמציהם להוכיח שניתן לשגר פוטונים דרך האוויר, יצאו חוקרים השואפים להגדיל את טווח הקישור בין מתקני הצפנה קוונטית אל ראשי ההרים, שם ההפרעות האטמוספריות מתמעטות. על חבלי הלידה של טכנולוגיה מבטיחה, בכתבה שניה ואחרונה.
גרי סטיקס, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet.
11/09/2005

ברוגטקה לחלל

במסגרת הגישה החדשה של NASA לחקר החלל הוצבו שני יעדים בראש הרשימה: לשוב ולנחות על הירח - ולחסוך כסף. מוט באורך של 144 ק"מ שמקיף את כדור הארץ ומופעל באנרגיה סולארית עשוי לסייע לסוכנות החלל בהשגת שני היעדים. בתנועתו הסיבובית - כמטה קסמים - יכול המוט ללכוד בקצה התחתון של סיבובו חללית מאוישת שמקיפה את כדור הארץ וליידות אותה לחלל ללא צורך באלפי ק"ג של דלק טילים.
מאת: פופיולר סיינס. אתר "הידען".
8/09/2005

סודות שמורים היטב

טכנולוגיות העושות שימוש בהצפנה קוונטית עוברות מהתיאוריה למעבדה, ומשם הדרך למוצרים מסחריים קצרה. כיצד ניתן להשתמש בעקרונות פיזיקליים כדי להסתיר מידע סודי, ומדוע הממשלות השונות חוששות מטכנולוגיה זו? חלק ראשון.
גרי סטיקס, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet.
8/09/2005

הירח של שבתאי יורה סילוני מים

הטמפרטורה ברוב חלקי הירח אנסלאדוס היא מינוס 200 מעלות, אך חלקו הדרומי חם יותר, וסילוני המים נורים בקצב של כחצי טון בשניה.
מאת: טים רדפורד, גרדיאן, הארץ. אתר וואלה.
7/09/2005

"אם לישראל לא תהיה סוכנות חלל, למי תהיה?"

יושב הראש החדש של סוכנות החלל הישראלית מסביר בראיון ראשון לאחר כניסתו לתפקיד מדוע ישראל צריכה סוכנות חלל, באיזה פרויקטים אנו עתידים להשתתף ומדוע אין לנו נציגות בתחנת החלל הבינלאומית .
אריה אגוזי, אתר ynet
6/09/2005

נקודות קוונטיות במוליכים למחצה - חלק שני

תנאי הסביבה משפיעים על תכונות הנקודה הקוונטית. מחקרים העוסקים בשינוי התכונות שופכים אור על תופעות בסיסיות בפיזיקה שעדיין אינן ידועות או מוכרות לנו במלאן. חלק שני ואחרון
מיכל סחף, גלילאו, אתר ynet
5/09/2005

כיצד יוקם הבסיס על הירח

אם כסף לא היה מהווה בעיה, מה היה נדרש כדי להקים בסיס על הירח המתאים למגורי בני אדם? נאס"א בוחנת את השאלה הזו, תוך שימוש בטלסקופ החלל האבל כדי לאתר מיקומים מתאימים.
מאת: אבי בליזובסקי, אתר "הידען".
3/09/2005

נקודות קוונטיות במוליכים למחצה - חלק ראשון

נקודה קוונטית (Quantum Dot) היא אזור מצומצם במרחב שבו ניתן לכלוא אלקטרונים, בצורה המזכירה במקצת את האלקטרונים הקשורים באטום. קבוצת חוקרים מהמכון למצב מוצק בטכניון עוסקת בחקר האפשרויות הגלומות בנקודות קוונטיות.
מיכל סחף, גלילאו, אתר ynet.
1/09/2005

אֶדְווין פָּאוול הָאבֶּל

אביו רצה שיהיה עורך דין מכובד, אבל הָאבֶּל הצעיר הוקסם דווקא מכוכבים מנצנצים, ערפיליות מסתוריות וגלקסיות רחוקות. סיפורו המרתק של האסטרונום האמריקאי ששינה את פניה של האסטרונומיה במאה העשרים.
ענת בלזברג, גלילאו צעיר, אתר ynet
1/09/2005