אוגוסט 2005

לא כל כדור הארץ מסתובב באותה מהירות

מחקר חדש מראה שהגלעין הפנימי של כדוה"א משלים סיבוב סביב צירו מהר יותר משאר הכוכב. הסיבה - אינטראקציה בין זרמים חשמליים.
מאת: קנת צ'אנג, הארץ, אתר וואלה.
30/08/2005

ההתקרבות של נגה וצדק

משהו מיוחד קורה בשמים בשעת השקיעה במהלך השבועיים הקרובים: נגה וצדק, שתי הפלנטות הבהירות ביותר יהיו במרחק הקרוב ביותר ביניהן. שעת הצפיה המומלצת היא בסיום השקיעה, רגע לפני שהשמים יתמלאו בכוכבים.
אתר נאס"א.
28/08/2005

מים זרמו במאדים לאחרונה

ערוצים קטנים במאדים נחצבו לא מכבר באמצעות מים ועשויים להיות המקומות הראשוניים שבהם יש לחפש אחר חיים, אמרו מדענים בנאס"א.
מאת: אבי בליזובסקי, אתר "הידען".
26/08/2005

הסוד של אלפא

מתקן חדש בפוארטו ריקו - מערכת "אלפא" המשדרגת טלסקופ רדיו קיים - עשוי להביא לפריצת דרך באסטרונומיה. מטרתו העיקרית היא מדידה באיכות גבוהה של "פונקציית התפלגות המאסה" של המימן הנייטרלי בקרב הגלקסיות, נתון שלא נמדד עדיין כל צורכו בכל הנוגע לגלקסיות דלות במימן. חלק ראשון.
מאת: נוח ברוש, גלילאו. אתר ynet
22/08/2005

סריקת CT למולקולות

האורביטלים הם בריות חמקמקות, שבגלל עקרון האי-ודאות של הייזנברג אי אפשר להדמות את צורתן באופן מלא או במדויק. טכנולוגיה חדישה מסייעת כעת ליצור תמונה תלת-ממדית של אורביטלים אלקטרוניים. מאת: גרהם קולינס, סיינטיפיק אמריקן. אתר ynet.
21/08/2005

חדש: סוללה המבוססת על שתן

פיזיקאים בסינגפור הצליחו לפתח סוללה חדשנית, המסוגלת להפיק אנרגיה חשמלית משאריות שתן שנאספו בבדיקות במרפאות, מעבדות ובתי-חולים. כל מה שצריך זה 0.2 מ"ל של שתן - כדי לספק 1.5 וולט. אתר ynet.
בגוף הכתבה קישור לפרסום המחקר בכתב העת: Journal of Micromechanics and Microengineering.
17/08/2005

"שפיצר" גילה חומר אורגני מ"תקופת הילדוּת" של היקום

מבט מעמיק של טלסקופ החלל "שפיצר", היישר אל תוך תקופת הילדות של היקום, גילה קבוצה גדולה של מולקולות אורגניות. חוקרים בנאס"א אומרים כי הגילוי חשוב להבנת היצירה של החיים בכדור הארץ, וכדי לענות על השאלה - האם אנחנו לבד ביקום?
טל איתן, אתר ynet
15/08/2005

לא קל להיות נקי בחלל

האסטרונאוטים משתמשים היום במבחר מוצרי מדף נטולי מים, כגון מגבוני גוף ושמפו ללא שטיפה שפותחו עבור בתי חולים. אבל מה יקרה כשיצטרכו לצאת למסעות ארוכים בחלל?
פיל סקוט, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet
15/08/2005

מנסים שוב: ספינות-אוויר סטרטוספריות לצורכי תקשורת

בקרוב מתעתדים מהנדסי Sanswire Networks, חברה לרשתות תקשורת אלחוטיות, Wi-Fi, מאטלנטה, לנסות אב-טיפוס של ספינת אוויר היי-טקית שלטענתם תוכל לספק שירותי תקשורת למרכזים עירוניים גדולים
סטיבן אשלי, סיינטיפיק אמריקן, ynet
14/08/2005

כמה כוכבי לכת יש באמת במערכת השמש?

ההכרזה על גילוי "כוכב לכת" עשירי במערכת השמש מעוררת ויכוח לוהט על הגדרתה של פלנטה. יש הטוענים, כי אפילו פלוטו אינו כוכב לכת.
מאת: ראם סרי, "הארץ", אתר walla
8/08/2005

"בליפ"- הסרט עכשיו גם בישראל

סרט עם עלילה ושחקנים המהווים איורים לרעיונות המוצגים על ידי ראיונות עם מדענים ותיאולוגים במהלך הסרט. בין המדענים המתראיינים נימנים הפיזיקאים: ד"ר אמיט גוסוואמי, ד"ר ג'ון הייגלין, ד"ר פרד אלן וולף, ד"ר דיוויד אלברט, ד"ר ג'פרי סטינובר.
תודה לתלמיד לירז צרפתי על ההפניה.
5/08/2005

אנרגיה אפלה מצננת את סביבות הגלקסיה

לפני עשר שנים נכנס מושג האנרגיה האפלה לחייהם של אסטרונומים, ושבתה את לבבותיהם ביכולתה לפתור בעיות שונות. מהי בעצם אותה אנרגיה מסתורית?
ג'ורג' מאסר, סיינטיפיק אמריקן, אתר ynet
1/08/2005

מטר הפרסאידים של 2005

הפרסאידים מגיעים כל שנה, החל בשלהי חודש יולי עד חודש אוגוסט. צופים בזמן הנכון יכולים לראות כדורי אש צבעוניים, התפרצויות פתאומיות וכמעט תמיד – שעות ארוכות של קווי מטאורים חינניים ברקיע. בין הלילות הרבים של המטר ישנו הלילה האידיאלי שהשנה יוצא בתאריך 12/8/05.
מיכל לוינשטיין, אתר ynet.
1/08/2005

טכנולוגיה חדשה לייצור דלק מימן באמצעות אנרגיית שמש נוסתה בהצלחה במכון ויצמן למדע

שיטה חדשה לניצול אנרגיית השמש, העשויה להוביל לפיתוח דרך ידידותית לסביבה לייצור דלק מימן, נוסתה בהצלחה – בקנה מידה קדם תעשייתי, בהיקף של 300 קילוואט - במכון ויצמן למדע.
מתוך: אתר מכון ויצמן.
4/08/2005