מרחיבים ידע

מהי המגנטוספירה?

הסברים באנגלית פשוטה על המגנטוספירה של כדור הארץ: מה זה? למה זה חשוב? טקסטים קצרים מלווים בשרטוטים צבעוניים יפיפיים, אתר מבית היוצר של NASA

חקר המגנטוספירה של כדור הארץ

כל מה שרציתם לדעת על השדה המגנטי של כדור הארץ, על זוהר הקוטב, על חגורות הקרינה, על השפעת סערות בשמש על כדור הארץ, על איך שגילו אית כל אלו ובכלל איך זה קשור לפיזיקה של חשמל ומגנטיות. אנגלית פשוטה, מלווה בשרטוטים צבעוניים מתאימים המיועד לתלמידי תיכון (5 יחידות פיזיקה) או תלמידי מכללות. אתר של NASA .

השדה המגנטי של כדור הארץ

כיצד נראה השדה המגנטי של כדור הארץ ? מהי מגנטוספירה ? מהו זוהר הקוטב ואיך הוא נוצר ? מה קורה בכוכבי לכת אחרים ? אתר יפיפה, עם טקסטים קצרים וקלים לעיכול, עם שרטוטים צבעוניים וברורים ועם אפשרות לבחור את רמת ההסבר. אל תפספסו את שלל הקישורים שבכל עמוד.

החושים המגנטיים של צבי הים

איך צבי הים מוצאים את דרכם באוקיינוס הגדול ? איך הם חוזרים לאותו חוף באותו האי על מנת להטיל את ביציהם? מסתבר שהתשובה לכך מורכבת וכוללת בין השאר יכולת לזהות את עוצמת השדה המגנטי של כדור הארץ ואת כיוונו (מעין מצפן פנימי משוכלל). אתר של פרופ' לוהמן מאוניברסיטת צפון-קרולינה.

החלשות השדה המגנטי הארצי

השדה המגנטי הארצי מגן עלינו מפני קרינה אנרגטית הניתזת על כדור הארץ מהשמש ומשמש ספנים, מטיילים ובעלי חיים רבים לניווט. אבל השדה המגנטי הולך ונחלש וייתכן שכמעט יעלם בסוף המילניום. כיצד נוצר השדה הארצי? מדוע הוא נחלש? האם הוא עומד להתהפך? האם תופעות כאלו כבר קרו בעבר? איך הדבר ישפיע על בעלי החיים המסתמכים על הניווט המגנטי? - כל אלו באתר של NOVA, סדרת המדע של ה PBS, המלווה תוכנית טלוויזיה בנושא.