אפריל 2005

קבועים אוניברסליים עשויים להיות לא קבועים

קבועים פיזיקלים הם מאבני היסוד של פיזיקה - מספרים מקודשים שאנו יודעים על קביעותם - אך מה אם חלק מקבועים אלה משתנים? בוועידת המכון לפיזיקה (Institute of Physics) "פיזיקה 2005", דיבר דר' מייקל מרפי (Murphy) מאוניברסיטת קיימברידג' על "קבוע המבנה העדין" - אחד מהמספרים הקריטיים ביקום אשר נראה כמכוון בדיוק רב עבור קיום החיים - ויציע כי אינו קבוע למרות הכל.
מאת: עמית אורן, אתר "הידען".
14/04/2005

פיזיקה למתחילים: מעברי פאזה

"מעבר פאזה" הוא שם כולל לתהליכים שבהם חומר עובר מפאזה - "צורה", או מופע - אחת לאחרת. הפאזה יכולה להיות קשורה למגוון תכונות של החומר: מצב הצבירה שלו, התכונות המגנטיות שלו, ההולכה החשמלית שלו ועוד. מבט עומק למתחילים
מיכל סחף, גליאלו. אתר ynet.
28/04/2005

לייזרים בודקים את גמישותם של דוגמיות קטנטנות של תאים כדי לאבחן סרטן

חוקרים מגרמניה פיתחו מכשיר המאתר תאים סרטניים ע"י מדידת גמישותם. המכשיר הרגיש במיוחד, בגודל קופסת נעליים, משתמש בלייזר ללקיחת מדידותיו.
Roxanne Khamsi, Natur
מאת: עמית אורן, אתר "הידען".
21/04/2005

הרגעים הראשונים של היקום: לא מה שחשבנו

צוות בין לאומי של מדענים, ובו גם מדענים ישראלים ממכון ויצמן למדע, גילה כי ייתכן והמפץ הגדול התפתח בדרך השונה מזו שהוערכה עד כה. במהלך מחקר המנסה לבחון את מקור היווצרותו של היקום, התגלו תוצאות מפתיעות. במסגרת הניסוי, ערכו המדענים שורה של תהליכים שנועדו לשחזר את החומר הבראשיתי, הקרוי "פלסמת קווארק-גלואון" - חומר שנוצר בשלבים הראשונים של המפץ הגדול, לפני שנוצרו החלקיקים המרכיבים את האטום - הניטרונים והפרוטונים.
אתר ynet
19/04/2005

מה קורה כשטיפה מתנפצת על משטח?

מחקר הראה שה"ספלאש" האופייני - התנפצותה של הטיפה להמון טיפות זעירות הניתזות מן המשטח - תלוי מאוד בתנאי הסביבה.
מיכל סחף, גלילאו. מתוך אתר ynet.
20/04/2005

אורח בשמי הארץ: כוכב הלכת צדק

כוכב הלכת צדק נמצא בימים האחרונים ב"ניגוד" - הזמן הטוב ביותר לצפייה בו. כיצד תוכלו למצוא אותו בשמיים, באילו תופעות אסטרונומיות תוכלו לצפות ועוד
יגאל פת-אל, אתר ynet.
11/04/2005

הגלקסיה האליפטית הענקית NGC 1316 נחשפת בבהירות על ידי האבל

ההערכה היא שמדובר במיזוג של גלקסיות גדולות שהתרחש לפני כמה מיליארדי שנים ואשר עיצב את פני הגלקסיה, שהיא גם אחד ממקורות הרדיו הגדולים בשמים.
מאת: אבי בליזובסקי, אתר "הידען".
2/04/2005