מרחיבים ידע

לייזרים ויישומיהם

אתר הקשור לספר "לייזרים ויישומיהם". הספר והאתר פותחו ע"י רמי אריאלי, המחלקה להוראת המדעים, מכון ויצמן למדע.

ציוני דרך בתולדות התפתחות הלייזרים-מבט היסטורי

כאשר פיתח איינשטיין את מודל ההסתברויות של מעברים קרינתיים בין רמות אנרגיה בדידות, לא יכול היה לחזות שיצירי מוחו ימלאו תפקיד כה מחריד בהרס. אבל התאוריה שלו, ובמיוחד המושג של פליטה מאולצת, הוא אבן הפינה של אלקטרוניקת הקוונטים המודרנית בלעדיו לא היו מגלים את המייזר של גלי המיקרו ואת המייזר האופטי שנקרא כיום לייזר.

עקרון האיסור של פאולי

עקרון האיסור של פאולי קובע שאין שני אלקטרונים יכולים להיות באותו מצב קוונטי. בתורת הקוונטים עיקרון זה נובע מהדרישה שפונקציית הגל של מערכת אלקטרונים חייבת להיות אנטיסימטרית לגבי החלפה של קואורדינטות המקום וכיוון הספינים של כל שני אלקטרונים. פאולי פרסם את העיקרון הזה בשנת 1924 לפני שתורת הקוונטים קיבלה את הניסוח המדוייק שלה ע"י הייזנברג ושרדינגר.
י. תלמי, תהודה כרך 21(2), דצמבר 2000.

גילוי האלקטרון

איך תומפסון גילה את האלקטרון ? ואיך זה קשור לשפופרת הריק (הנמצאת בכל מסך טלוויזיה/מחשב?) . טקסט קצר, תמונות היסטוריות. אתר של ה AIP - האיגוד האמריקאי לפיזיקה, אשר נבנה לרגל מאה שנה לתגלית.

תומפסון, מיליקן והאלקטרון

איך תומפסון גילה את האלקטרון, איך מיליקן קבע את מטענו ואיך אפשר לעשות זאת היום במעבדה תיכונית. טקסטים קצרים מלווים בשרטוטים ותמונות. מתוך אתר של בית הספר Egglescliffe .