חלק מהקישורים הם להדמיות המבוססות על יישומי java. במידה ואינכם רואים את היישומון, לחצו על התמונה כדי להתקין את תוכנת הג'אווה:

במידה ונתקלתם בבעיה בקישור לאחד האתרים אנא כיתבו לנו.

מעבדה וירטואלית
אתר דינמי ייחודי הכולל אוסף הדמיות בתחומי המכניקה. ההדמיות משולבות בפעילויות אינטראקטיביות המעודדות התנסות וחקירה בסביבה המתוקשבת של האתר. באמצעות ההדמיות והפעילויות שבאתר ניתן להמחיש את האופי הדינמי של התנועה ולפתח הבנה של המושגים והעקרונות בתחום.
אורט, המרכז למחקר, פיתוח והכשרה ע''ש מושינסקי.

מהירות יחסית
ההדמיה מאפשרת חקירת תנועה יחסית מנקודות מבט של גופים נעים. עמידה עם העכבר על אחד הגופים מראה את התנועה של שאר הגופים ביחס אליו. אפשר לחקור תנועה חד מימדית ותנועה דו מימדית. דף עבודה בעברית ניתן למצוא בספר "מכניקה ניוטונית-פעילויות" מאת עדי רוזן.
National Taiwan Normal University

תנועה קצובה
סדרת הדמיות העוסקות במהירות בתנועה קצובה. לדוגמא: רוכב אופניים נע במהירות קבועה, הנקבעת באופן מקרי. תוך כדי תנועתו מתקבלת טבלה המציגה את ערכי הזמן, המקום ומהירות הנסיעה. ניתן להריץ שוב ושוב, כך שבכל פעם מתקבלת מהירות שונה.
בהדמיות הנוספות: השוואה בין שני רוכבים; גרף מקום - זמן; התאמת תנועה לגרף מקום-זמן, ואפשרות ליצור תנועה כך שתתאים לגרף נתון (מבין 8 גרפים אפשריים).
ה"כפתורים" בגרמנית. תרגום: Fahren=התחל; Pause=עצור; Anfang=הפעל מחדש; Neue Vorgabe=משימה חדשה; Schritt= צעד צעד.

תאוצה
סדרת הדמיות העוסקות בתאוצה. לדוגמא: מכונית נעה בתאוצה. תוך כדי תנועתה מתקבלים גרפים של מקום - זמן ומהירות - זמן. ניתן לבחור את ערך התאוצה ולבחון את השינוי בתנועת המכונית ובגרפים המתקבלים. בהדמיות הנוספות: תנועה בתאוצה שלילית; תנועת שתי מכוניות והגרפים המתאימים, בהם ניתן לחקור מתי מהירויות שוות והיכן המכוניות נפגשות. ניתן גם להציג את הגרפים המתקבלים ממערכת היחוס של המכונית ולהשוות לגרפים המתקבלים ממערכת הכביש; חקירת אפשרות העצירה של מכונית נעה בגלל מכשול בכביש, בהתאם למהירות התחילית, לגודל התאוצה ולמשך הזמן. ועוד ועוד ועוד ... ה"כפתורים" בגרמנית. ראו תרגום בקישור הקודם.

ממהירות ממוצעת למהירות ריגעית
ניתן לשנות את גודל המהירות הממוצעת ואת מרווח הזמן, לבחון בהתאם את שיפוע המיתר בגרף מקום - זמן עד שהמיתר הופך למשיק.
ההדמיה פותחה ע"י B.Surendranath Reddy.

יישומונים המבוססים על הדמיה
הדמיות המאפשרות חקירה ודיון במושגים ובקשר ביניהם. לדוגמא - מרוץ בין שתי מכוניות: ניתן לצפות בגרפים של מקום - זמן, מהירות - זמן ותאוצה - זמן עבור כל אחת מן המכוניות; להשוות ביניהם; לדון במהירות כשיפוע גרף מקום - זמן ובתאוצה כשיפוע גרף מהירות - זמן ועוד. מובאים גם הסברים (באנגלית).
Boston University

Next Page