פעילות מוזיאונים בחודש מרץ 2013

פעילות במוזיאון המדעטק בחיפה

שנת 2013 במדעטק היא שנת חקר החלל, ובנוסף לתערוכת החלל יתקיימו מגוון רחב של פעילויות ואירועים בסימן חלל.

"תערוכת החלל הבינלאומית  - BEYOND PLANET EARTH - תוצג במדעטק החל מאמצע חודש מרץ. התערוכה מציגה את החזון של עתיד המסע האנושי במערכת השמש ומעבר לה.

המסע האנושי לחלל מתמקד כבר כמה עשורים במסלולים המקיפים את כדור הארץ, עם תכנית המעבורות שהסתיימה, ועם פעילות תחנת החלל הבינלאומית. תערוכת החלל מציגה את הצעדים הבאים, ההיפרדות מכדור הארץ, המעבר לתחנת קבע על הירח, התיישבות על מאדים, נחיתה על אסטרואיד ויציאה אל המחוזות הרחוקים ביותר במערכת השמש ואף מעבר לה. יחד עם זאת התערוכה מציינת גם את אבני הדרך החשובות ביותר בסיכום חמישים השנים הראשונות של חקר החלל.

בתערוכה מוצגים בין השאר: בסיס קבע על הירח, עם מודל גדול של מגורים מתנפחים, שיכולים לאכלס ארבעה אסטרונאוטים. מעלית חלל מיוחדת, שמיועדת להעביר חומרים נדירים ממכרות בירח.

מאדים זוכה להתייחסות נרחבת בתערוכה, עם מודל בגודל מלא של מעבדת החלל המשוכללת ביותר שנמצאת היום על פני הכוכב האדום -  "סקרנות". בגד חלל עתידני, מבחן מדעי לאפשרות להתאים את תנאי החיים על מאדים לבני אדם, והמחשה של טיסה בשמי המאדים. המסע מרחיק עוד אל הירח "אירופה" של כוכב הלכת צדק ואף מעבר לגבולות מערכת השמש.

תרחישים אותם פגשנו רק בספרי וסרטי המדע הבדיוני נרקמים לאפשרויות מציאותיות, במבחן המדע וההתפתחות הטכנולוגית, בתערוכה מרתקת שהיא כולה חוויה של הסתכלות אל העתיד, הקרוב וגם הרחוק יותר, של מחקר ומסעות מאוישים של המין האנושי אל מרחבי החלל האינסופיים.

הפרטים לקוחים מתוך אתר המדעטק

 

פעילות במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים

המוזיאון מציג את תערוכת CAPTCHA– תערוכה למדעי המחשב. ראשי התיבות של CAPTCHAהם:
"CompletelyAutomatedPublicTuring test to tellComputers andHumansApart", ובעברית: מבחן טיורינג ציבורי אוטומטי לחלוטין להבחנה בין מחשבים ובני אדם.

המחשב האלקטרוני הומצא לפני שבעים שנה, וכבר חדר לכל תחומי חיינו עד ששכחנו לשאול את עצמנו מה משמעותו של המכשיר המופלא הזה, מה הבסיס המדעי שעליו הוא ניצב ומה השפעתו על החשיבה המדעית בהווה ובעתיד. מי שכן שאל את השאלות האלה היה אלן טיורינג, המתמטיקאי האנגלי שחזה את המחשב כבר ב-1936 והבין כבר אז – לפני היות מחשבים בעולם – שהמחשב יהווה מראה שנוכל לבחון בה את מהות המוח והתודעה שלנו. פריצת הדרך הפילוסופית הזו מציבה את מדעי המחשב בחזית המדע המודרני, ומאפשרת להם לטפל בבעיות מאתגרות ומרתקות.

תערוכת CAPTCHA בוחנת שאלות מרכזיות שבבסיס מדעי המחשב, כולל:

  • מהם גבולות היכולת של המחשב, ומה לעולם לא יוכל לחשב?
  • האם המחשב יעבור אותנו בתבונתו – והאם יגיע אי פעם למודעות עצמית כמו שלנו?
  • האם מחשב יכול להיות יצירתי?


במקביל לשאלות העיוניות – ובהשראתן – עוסקים מדעני המחשב בפיתוח יישומים שלהם השפעה אדירה על חיי כל אחד ואחת מאתנו, למשל:

  • שיטות הצפנה רבות עצמה שבלעדיהן לא היו אפשריים המסחר והבנקאות באינטרנט.
  • שיטות מחקר חדשות בכל תחומי הידע האנושי.
  • רשתות תקשורת חובקות עולם ששינו את פני החברה, הפוליטיקה והקשר שלנו עם הזולת.
  • מערכות רפואיות שמצילות חיי אדם מדי יום.

לכל אורך התערוכה תפגשו את עקבותיו של אלן טיורינג. פילוסוף וטכנולוג, מתימטיקאי ומפצח צפנים, הוגה ומיישם – פועלו של האיש שהניח בחייו הקצרים את יסודות מדעי המחשב שזור בכל תחומי המדע שהקים. היה זה אדם מדהים שלא זכה בחייו לגמול ולהכרה הראויים לו. כעת, מאה שנה אחרי הולדתו, נוכל להתוודע לאיש ולתרומתו לעולם שלנו היום – ומחר.


הפרטים לקוחים מתוך אתר המוזיאון