סיבוב הירח סביב עצמו

אנחנו שאלנו, אתם בחרתם את התשובה הנכונה ביותר לדעתכם:

לחצו כאן למעבר לדף תוצאות הסקר

התשובה הנכונה היא: סיבוב הירח סביב עצמו לוקח חודש אחד.

הירח הינו השכן הקרוב ביותר שלנו בחלל ומלווה אותנו במסענו סביב השמש כבר מיליוני שנים. הוא בולט מאוד בשמי כדה"א וניתן לתצפת עליו בקלות יחסית, ללא צורך במכשירים מיוחדים. העובדה שהירח מפנה אלינו תמיד את אותו הצד ידועה לאסטרונומים מזה זמן רב. המדען האיטלקי הנודע גלילאו גלילי היה הראשון לבצע תצפיות על הירח בעזרת טלסקופ שבנה בשנת 1609. השנה מציין כל העולם את שנת האסטרונומיה לרגל מלאת 400 שנה לבניית טלסקופ זה.

בתמונה נראה ציור מקורי (שצויר על ידי גלילאו) של מופעי הירח השונים (מתוך ויקיפדיה)

רק בשנת 1959 צילמה חללית רוסית בשם "לונה 3" לראשונה את הצד השני של הירח, המכונה גם הצד המוסתר או הצד האפל.

איך ניתן לדעת אם הירח מסתובב סביב צירו, ואם כן - בכמה זמן?

נחזור לרגע אל כדה"א. אנו יודעים שתחלופת יום ולילה, כלומר, שעות אור וחושך, במקום מסוים על פניו מצביעה על כך שכדה"א מסתובב סביב צירו, ולכן בשעות שונות של היממה חלקים שונים שלו מוארים על ידי השמש.

ומה לגבי הירח? תופעת מופעי הירח מוכרת לנו היטב. במשך תקופה של כ-29 ימים (חודש עברי) חלקים שונים על פניו מוארים בזה אחר זה על ידי השמש. הדבר יכול לקרות רק אם במהלך החודש מפנה הירח אל השמש אזורים שונים, כלומר, מסתובב סביב צירו. יש תאום מדויק בין זמן הקפת הירח את כדה"א לבין השלמת סיבוב אחד סביב עצמו. שניהם מתרחשים באותו הזמן בדיוק, כ-27 ימים, ולכן הירח תמיד מפנה אלינו את אותו הצד. אגב, ההפרש של יומיים נובע מזה שכדה"א בו בזמן נע במסלול הקפה סביב השמש, כך שכאשר הירח משלים סיבוב אחד סביב עצמו או הקפה אחת סביב כדה"א, הוא עדיין אינו מגיע למקום בין השמש לכדה"א בו כל הצד הפונה אלינו חשוך ומתחיל חודש עברי חדש.

לקריאה נוספת:
1. הירח, ויקיפדיה
2.  תנועת הירח, ליברציות, מועדון האסטרונומיה של אוניברסיטת תל-אביב