שיגור לווין

אנחנו שאלנו, אתם בחרתם את התשובה הנכונה ביותר לדעתכם:

לחצו על התמונה כדי לצפות בתוצאות הסקר

בניגוד לדעת רוב המשיבים, יש חשיבות למקום השיגור במטרה לחסוך בדלק. התשובה הנכונה היא: כדי לחסוך בדלק כדאי לשגר את הלווין מאזור בדרום ארה"ב.

עד לפני כשישים שנה הלווין היחיד שהיה קיים לכדור הארץ היה הירח, הלווין הטבעי. היום מאות לווינים מעשי יד אדם סובבים את כדה"א במסלולים שונים ומבצעים מגוון רחב של משימות, החל ממשימות ריגול שונות דרך מחקרים מדעיים חשובים ועד יצירת תקשורת רדיו, טלוויזיה וטלפונים ניידים.

כדי לשגר לווין מפני כדה"א חייבים, ראשית כל, להקנות לו אנרגיה שתספיק כדי להרחיקו מפני כדה"א ולאחר מכן, להכניסו למסלול הקפה מתוכנן עם אנרגיה קינטית מתאימה.
הפעולות הנ"ל נעשות בעזרת כלי שיגור רקטי בדרך כלל, בשלושה שלבים. בשלב ראשון מנוע רקטי מעלה את הלווין למסלול ראשוני נמוך. לאחר מכן, מנוע מיוחד דוחף את הלווין למסלול מעבר גבוה יותר ובשלב האחרון, מנוע ניווט מעלה אותו למסלול הסופי המתוכנן.
פעולות אלה דורשות הרבה מאוד אנרגיה ולכן יש לצייד את הלווין בכמות דלק לא מבוטלת. ברור שזה בא על חשבון הצטיידות הלווין עצמו.

אפשרות לשפר במקצת את המצב טמונה בעובדה שכדה"א מסתובב סביב עצמו. ניתן להיעזר בסיבוב זה בעת שיגור הלווין על מנת שיקבל חלק מהאנרגיה הקינטית שלו מכדור הארץ עצמו ולא רק מהמנוע הרקטי. מכאן ברור שכדאי לשגר לווין לחלל בכיוון הסיבוב העצמי של כדה"א, כלומר ממערב למזרח, וממקום בו מהירות התנועה שלו היא הגדולה ביותר. היות וכל נקודה על פני כדה"א משלימה סיבוב אחד ביממה (24 שעות), מהירות התנועה תהיה גדולה יותר ככל שרדיוס הסיבוב יגדל, או במילים אחרות, ככל שהנקודה תהיה רחוקה יותר מציר הסיבוב של כדה"א. הנקודות הרחוקות ביותר מציר הסיבוב נמצאות על קו המשווה, לכן כל מדינה שמסוגלת לשגר לווינים לחלל באופן עצמאי תשאף לעשות זאת מהאזור הקרוב ביותר לקו המשווה שעומד לרשותה. זאת הסיבה שאתר השיגור של נאסא נמצא ב-Cape Canaveral שבפלורידה (דרום ארה"ב).

אגב, מכל המדינות בעלות יכולת שיגור לווינים, ישראל היא היחידה שמבצעת שיגורים ממזרח למערב, נגד סיבוב כדה"א. אין זה, כמובן, רמז לכך שהמדענים שלנו לא יודעים פיזיקה בסיסית. מספיק להעיף מבט קצר על מפת אזורינו כדי להבין מדוע אנחנו משגרים כך. בעיה זו גורמת להפסדים משמעותיים במסת הציוד הלוויני, ולכמות דלק הרבה יותר גדולה שבה יש לצייד את המנוע הרקטי.

לקריאה נוספת:
1. הכול על לווינים, מידע למתחיל
2.  כחול ולבן בחלל