איך זה פועל

 

האם קרה ששאלתם את עצמכם: "איך המכשיר הזה פועל?".
כאן תוכלו לקרוא על העקרונות הפיזיקאליים שעליהם מבוססים מכשירים המוכרים לנו מחיי היומיום.

האם מסע בזמן אפשרי?

סרטי מדע בדיוני העוסקים במסע בזמן מציגים לרוב את המכשירים המשגרים אותנו בזמן באופן שאינו מציאותי. אבל, לפי תורת היחסות הכללית של איינשטיין, המתארת את השפעת הכבידה על היקום, מסע בזמן איננו רק בגדר פנטזיה פרועה.
31/08/2013

איך פועל עכבר (של מחשב...)?

כולנו מכירים את עכבר המחשב שאותו אנו מזיזים על גבי משטח, והוא מתרגם את התזוזה הזו לתזוזת הסמן על המחשב. אך איך זה פועל?
25/08/2013

האם כוכבי הלכת נעים סביב השמש באותו כיוון?

התשובה היא: כן, אם נסתכל על מערכת השמש כאשר אנו נמצאים מעל הקוטב הצפוני במבט כלפי "מטה", נראה את כוכבי הלכת נעים כולם סביב השמש נגד כיוון השעון. מדוע זה קורה?
21/08/2013

איך פועל מכשיר ניווט לוויני GPS?

GPS - מערכת הניווט הלוויני (Global Positioning System) היא מערכת המורכבת מלווינים המספקים בכל מזג אוויר מידע על מיקום וזמן, בכל מקום על פני כדור הארץ בו יש קשר ישיר עם הלווינים.
20/02/2013

על רתיחה והתאדות של נוזלים

כידוע, מים רותחים והופכים לגז בטמפרטורה של (בד"כ) 100 מעלות צלזיוס. אבל ישנו גם תהליך של התאדות: זהו תהליך שבו נוזל הופך לגז בטמפרטורה שנמוכה מטמפרטורת הרתיחה. זה קורה, למשל, במקלחת, בים, או כאשר יורד גשם ופוגע במשטח חם כמו מדרכה. תופעה זו לא מתרחשת רק במים, אלא גם בנוזלים אחרים. מדוע זה קורה?
28/01/2013

איך עובדת מראה חד צדדית

תהיתם פעם איך פועלת מראה חד כיוונית, למשל כזו הקיימת בחדרי חקירות? היושבים בצידה האחד יכולים לראות דרכה את החשוד הנמצא בצידה השני, ואילו החשוד רואה את השתקפותו ולא את הצופים בו.
18/10/2012

האם כוח המשיכה של השמש מאט את האור היוצא ממנה?

לאורך תנועתו של הפוטון החוצה מהשמש מתקיים שימור אנרגיה. בשלב שבו הפוטון מרוחק מספיק כך שניתן להזניח את השפעת הכבידה של השמש עליו, האנרגיה שלו לא תושפע מהכבידה.
29/08/2012

על כוח הגרר ונפילתם של מטבעות באוויר

ישנם סוגים של כוחות גרר הפועלים על גופים הנעים באוויר. כאשר מדובר בנפילת מטבע באוויר, שני סוגים של גרר משפיעים בעיקר: הראשון והחלש יותר הוא צמיגות, שהוא מעין כוח חיכוך חלש, שמשפיע בעיקר על תנועתם של חלקיק אבק ועשן. הכוח השני הוא גרר לחץ, והוא זה שמשפיע בעיקר על תנועת גופים גדולים באוויר.
7/08/2012

איך פועל מכשיר דימות MRI?

מכשיר הדימות בתהודה מגנטית הוא מכשיר רפואי המשמש להדמיה פנימית של הגוף בצורה מפורטת.
6/05/2012

איך פועל שעון אטומי?

השעונים המדויקים ביותר בעולם (נכון להיום) הם שעונים אטומיים. מידת דיוקם של שעונים היא בערך סטייה של שנייה אחת בכל שלושים מיליון שנים. השעונים האטומיים המדויקים ביותר הקיימים כיום מבוססים על קירור של אטומים בעזרת לייזר לטמפרטורה הקרובה לאפס המוחלט.
7/02/2012

איך פועלת מכמונת מהירות?

הרדאר המשטרתי - או מכמונת המהירות- הוא מכשיר באמצעותו מודדים מהירות של מכוניות, כדי לבדוק אם היא גבוהה מהמותר.
למעשה ישנם מספר סוגים של רדארים משטרתיים, והנפוצים מבוססים על לייזר או על אפקט דופלר. אנו נתמקד כאן ברדאר המבוסס על התופעה הפיזיקלית הנקראת אפקט דופלר.
23/11/2011

איך פועל מסך LCD?

מסך LCD - הוא מסך שתצוגתו פועלת על פי העקרונות הפיזיקלים של גביש נוזלי. רבים ממסכי הטלוויזיה, מסכי המחשב, תצוגות בתא הטייס, שעונים, מחשבונים הנמצאים בשימוש כיום פועלים על עקרון זה.
2/10/2011

איך פועל מסך מגע?

מסך המגע הראשון יצא לשוק בשנת 1972, ונפוץ ביותר בשימוש בשנים האחרונות. למעשה, מסך המגע מחליף את המקלדת או את העכבר. אז איך זה פועל?
23/08/2011

על תיאוריה חדשנית בתחום הפיזיקה - M-Theory

אחת התיאוריות שניסתה לאחד את תורת היחסות הכללית עם תורת הקוונטים נקראה תיאוריית המיתרים. לאחר פיתוח תיאורית המיתרים פותחה תיאורית ה"על מיתרים", שהסבירה גם את היווצרותם של חלקיקים הקרויים פרמיונים. בתחילה הניחו שישנן חמש תיאוריות על מיתרים שונות, ושכל אחת מהן כוללת 10 מימדים. כיום מניחים שקיימת תיאוריה אחת- תיאורית ה–"מם" (M Theory), הכוללת 11 מימדים, ושכל אחת מחמש תיאוריות העל מיתרים הקודמות היא למעשה מקרה פרטי של תיאורית ה – "מם".
25/07/2011

כיצד פועל גלאי מתכות?

כולנו מכירים את גלאי המתכות המשמש לאיתור כלי נשק, לגילוי ממצאים ארכיאולוגיים, לאיתור מתכות יקרות וגם לאיתור שיירי מתכות במזון. למעשה, גלאי המתכת הראשונים פותחו בשנות השישים של המאה העשרים ויועדו בעיקר לשימוש במכרות. ישנם סוגים שונים של גלאי מתכות: החל בגלאים ידניים פשוטים וכלה בכאלו הבנויים בצורת שערים. כיצד הם פועלים?
30/06/2011

כיצד פועלת מדפסת המבוססת על הזרקת דיו?

כיום כמעט לכל מחשב, משרדי או ביתי, מקושרת מדפסת המאפשרת לנו להדפיס מסמכים בקלות רבה. מדפסות משרדיות מבוססות בד"כ על פעולת לייזר. רוב המדפסות הביתיות פועלות על עקרון פעולה שונה - הזרקת דיו. במאמר זה נביא את עקרון הפעולה של המדפסות הללו.
18/05/2011

כיצד פועלת סוללה?

סוללה, ("בטרייה" בלעז), מוכרת לכולנו כספק מתח למעגל חשמלי. לכאורה, זהו ספק המתח הפשוט ביותר, אך למעשה, אופן פעולתה מעניין מאד.
21/04/2011

איך נוצרת רעידת אדמה?

רעידת אדמה נוצרת כתוצאה משחרור אנרגיה פתאומי בקרום (מעטה) כדור הארץ, שיוצר גלים סייסמים (גלים המתקדמים דרך האדמה). למעשה, ישנן כחצי מליון רעידות אדמה בשנה, ומתוכן ניתן להרגיש כמאה אלף.
20/03/2011

כיצד פועל שעון קוורץ?

בכדי ששעון יהיה יעיל ומדויק דרושים לו שלושה מרכיבים עיקריים: מקור אנרגיה, מנגנון ויסות של הזמן ומנגנון תצוגה. במאמר זה נתמקד במנגנון ויסות הזמן.
20/02/2011

כיצד מתרחש ליקוי חמה?

בעקבות ליקוי החמה החלקי שהתרחש ב-4.1.11 , נחרוג הפעם ממנהג המדור ונסביר כיצד נוצר ליקוי חמה.

17/01/2011
  1. לעמוד הבא