החדשות בהרחבה

כאן תוכלו לקרוא בהרחבה על נושאים נבחרים מחזית המדע, המבוססים על כתבות מן העיתונות מהשורה הראשונה וערוכים ע"י ד"ר אלישבע כהן, המחלקה להוראת המדעים, מכון ויצמן למדע, רחובות.

אתם מוזמנים לכתוב לנו את תגובתכם לכתבות אלו.

 

פיזיקאים משתמשים ב - Dysprosium כדי לאשר את טרנספורמצית לורנץ

טרנספורמציית לורנץ אומרת, ששני צופים הנעים במהירויות שונות ימדדו עבור אירועים זהים זמנים שונים ומיקומים שונים. דבר אחד נשאר קבוע עבור כל אחד מהצופים: מהירות האור. חוקרים מאוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה ניסו לבדוק האם ישנם חלקיקים מסוימים שאינם מצייתים לכלל זה.
13/08/2013

פיזיקה סטטיסטית וויקיפדיה: מודלים של חילוקי דעות וכיצד הם מיושבים

פיזיקה סטטיסטית היא ענף בפיזיקה העוסק בתיאור של מערכות מרובות חלקיקים, תוך שימוש בתורת ההסתברות ובסטטיסטיקה. בד"כ משתמשים בפיזיקה סטטיסטית לתיאור תופעות בפיזיקה, כימיה ובביולוגיה, אך לעיתים מתארים באמצעותה גם תופעות חברתיות, כמו שיתואר במאמר זה.
21/03/2013

על פרס נובל בפיזיקה לשנת 2012

סרג' הרוש ודיויד וינלנד זכו השנה בפרס נובל בפיזיקה על "שיטות ניסוי פורצות דרך שמאפשרות מדידה ותמרון של מערכות קוונטיות בודדות."
15/11/2012

על גילוי חלקיק ההיגס במאיץ החלקיקים בצרן – חלק ראשון

במאמר זה יסביר ד"ר פרז, המכהן כעמית מחקר במאיץ החלקיקים בצרן וכחוקר בכיר במכון וייצמן למדע, מהו חלקיק ההיגס ומהי חשיבותו בעולם המדע.
31/08/2012

שיגור (טלפורטציה) קוונטי למרחק שיא

שני צוותים של חוקרים הצליחו לגרום לשיגור (טלפורטציה) קוונטי למרחק חסר תקדים של כמאה קילומטרים.
20/08/2012

הצעה לניסוי שיבדוק את אחד החיזויים של תיאוריית הכבידה הקוונטית

החיפוש אחר תיאוריה שתאחד את תורת היחסות הכללית עם תורת הקוונטים הוא אחת הבעיות הגדולות בפיזיקה המודרנית. התיאוריה שתסביר את האיחוד המיוחל נקראת גרביטציה קוונטית.
26/03/2012

פולסרים – מעבדת פיזיקה בחלל

פולסרים הם כוכבי ניטרונים צפופים ביותר. צפיפותם העצומה מאפשרת מחקר פיזיקלי שאיננו יכול להתקיים בגופים אחרים. כיום נחקרים הפולסרים במטרה לגלות מידע הקשור, בין השאר, בגלי גרביטציה הקשורים בתורת היחסות בכללית.
5/03/2012

האם נתגלה "החלקיק האלוהי"? – על גילויו האפשרי של בוזון היגס במאיץ החלקיקים בצרן

קיומו של בוזון ההיגס נחזה לפני כחמישים שנה על ידי שלוש קבוצות מחקר, אחת מהן של פיטר היגס הבריטי. והנה, בחודש שעבר (דצמבר 2011) פורסם שמדענים במאיץ החלקיקים בצרן (CERN) חושבים שאכן גילו את עקבותיו של בוזון ההיגס.
17/01/2012

הגביש שזיכה בפרס נובל

לפני מספר שבועות בישרה ועדת פרסי הנובל על זכייתו של פרופסור דן שכטמן מהטכניון בפרס נובל לכימיה לשנת 2011. גם אנחנו, כמובן, מצטרפים לברכות. אז מה בעצם גילה פרופסור שכטמן?
27/10/2011

האם בוזון היגס אכן קיים?

מדענים טוענים שייתכן שבוזון היגס, הנחשב לגורם דומיננטי ביצירת היקום, אינו קיים אחרי הכול. אם יתברר שהדבר נכון, ייפתח פתח ל”פיזיקה חדשה” שתנסה לענות על שאלת היווצרות היקום.
30/08/2011

שיא עולמי: נוצר השדה המגנטי החזק ביותר

ב – 22 ביוני שברו מדענים ממעבדת "שדות מגנטיים חזקים" (HLD) שבדרזדן שיא עולמי כשיצרו שדה מגנטי שעוצמתו 91.4 טסלה. לצורך כך פיתחו המדענים סליל נחושת בעל מסה של 200 ק"ג, שזרם חשמלי שעבר בו יצר את השדה הנ"ל למשך מספר מילישניות.
30/06/2011

פיזיקאים פיתחו שיטה חדשה לניתוח כתמי דם המותזים בזירת פשע

במחקר שעתיד להתפרסם בכתב העת American Journal of Physics מתארים פרד גיטס ותלמיד המחקר כריס וורני, פיזיקאים מאוניברסיטת וושינגטון (WSU), שיטה שפיתחו לאבחן את גובהם המקורי של כתמי דם שמותזים בזירת פשע. זהו מידע קריטי בכל הקשור להוכחות, העשוי להביא לפתרון הפשע ואף להבטיח הרשעה.
31/05/2011

הגבלה יסודית חדשה מונעת דיוק במדידות מיקום של גופים קוונטיים

העובדה שישנם גדלים שלא יכולים לשנות את ערכיהם עם הזמן מעלה את האפשרות שיכולות להיות מגבלות לגבי הדרכים בהם מכשיר מדידה יכול לקבל מידע מגוף קוונטי, כי העובדה שישנו גודל נשמר מפחיתה את הוודאות בידיעת הגודל השני.
3/04/2011

נבנה ה"אנטי לייזר" הראשון בעולם

יותר מחמישים שנה לאחר המצאת הלייזר, מדענים מאוניברסיטת ייל שבארה"ב הצליחו לבנות אנטי לייזר, שבו קרני האור מתאבכות זו עם זו ומבטלות בדרך זו האחת את השנייה.
27/02/2011

חום וסדר

ביצוע מדידות רצופות של מערכות קוונטיות מסוימות עשוי לגרום להן לשנות את מצבן למצב מסודר יותר או מסודר פחות. מצב מסודר הוא מצב שבו המערכת קרה יותר מאשר במצב פחות מסודר.
1/02/2011

הושלמה בניית טלסקופ הניטרינו באנטארקטיקה- IceCube

ה"טלסקופ", או ליתר דיוק- גלאי חלקיקי הניטרינו מורכב מסדרת חיישנים הפזורים בתוך קילומטר מעוקב של קרח בתחנה הנמצאת בקוטב הדרומי הגיאוגרפי.
30/12/2010

אנטי מימן נלכד לראשונה במתקן מאיץ החלקיקים ב-CERN

מאמר שפורסם לאחרונה בכתב העת נייצ'ר מגלה כי לראשונה נלכדו אטומי אנטי-חומר, שהצליחו להתקיים מספיק זמן כדי להיחקר על ידי המכשירים המדעיים.
30/11/2010

על אפקט "אהרונוב-בוהם"

פרופ' יקיר אהרונוב, פיזיקאי בעל שם עולמי, פרופ' אמריטוס באוניברסיטת תל אביב, נמנה עם עשרה מדענים אמריקניים מהשורה הראשונה, שיזכו לקבל את המדליה הלאומית למדע מידי הנשיא אובמה.
31/10/2010

קובייה קוונטית: מכשיר היוצר מספרים אקראיים באמת

בעולם של הפיזיקה הקלאסית כל אירוע, למשל תוצאה של זריקת קובייה או תוצאה של משחק ברולטה, יכול להיות מנובא.
חוקרים במכון מקס פלנק שבגרמניה יצרו מכשיר המתבסס על עקרונות של אקראיות אמיתית. המכשיר מייצר מספרים אקראיים שאינם ניתנים לחיזוי מראש, וזאת בעזרת עקרונות המבוססים על תורת הקוונטים.
19/09/2010

במאיץ ההדרונים הגדול (Large Hadron Collider) בצרן התגלו ככל הנראה למעלה מעשרה קוורקים עליונים

המדענים אומרים כי התגלית עשויה לסייע לפיסיקאים במרדף אחר בוזון היגס המכונה גם חלקיק האלוהים, משום שהמדענים חושדים שיש קשר מיוחד בין שני החלקיקים.
12/08/2010
  1. לעמוד הבא